Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zapachy i dźwięki na wsi powinny stać się „dobrem kultury”. We Francji jest już to chronione prawem

Obrazek

We Francji dźwięki i zapachy wsi są obecnie chronione prawem. W Niemczech też dążą do wprowadzenia takiej ustawy. Czy Polska weźmie przykład?

Dominika Mulak1 września 2021, 12:51
We Francji na początku tego roku przyjęto ustawę chroniącą dźwięki i zapachy wsi - tak zwane „sensoryczne dziedzictwo wsi”. W ten sposób paryski rząd chce położyć kres coraz częstszym skargom mieszkańców miast, którzy przenieśli się na wieś.

W Niemczech petycja „Chrońmy lokalne emisje życia wiejskiego jako dziedzictwo kulturowe” autorstwa Silvii Stengel jest dostępna na stronie www.openpetition.de od czerwca 2020 roku. Podpisało się tam już około 55 tysięcy zwolenników, a oczekuje się, że podpisze się jeszcze więcej, aby politycy zajęli się tą sprawą.

Stengel domaga się również wprowadzenia w Niemczech ustawy chroniącej dziedzictwo sensoryczne wsi, tak aby pozwy przeciwko pianiu kogutów czy muczeniu krów, jak również czasami cuchnącemu „wiejskiemu powietrzu” składane przez ludzi, którzy przenieśli się na wieś, zostały wstrzymane, ponieważ są one klasyfikowane jako dobra kultury. W przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo, że sądy nadal będą obciążane pozwami w tym zakresie, a pełzające przekształcanie obszarów wiejskich w osiedla mieszkalne będzie postępować.

Według inicjatora petycji, prywatna hodowla zwierząt i małe regionalne gospodarstwa rolne w obrębie wsi są szczególnie ważne dla zachowania dziedzictwa kulturowego, które zdaniem społeczeństwa powinno odchodzić od rolnictwa przemysłowego na dużą skalę. 

Tylko dzięki jasnym wytycznym podpartym prawnie można zachować wiejski charakter i urok starych centrów wsi i obszarów wiejskich.

Źródło: AgE


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)