Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zarzecki: protesty się zaostrzą, jeśli nowa "Piątka" utrzyma zakaz uboju rytualnego

PiS zapowiedział rozpoczęcie prac nad nowym projektem „Piątki dla zwierząt”.  Na reakcje rolników nie trzeba było długo czekać. Już zapewniają, że jeśli w ustawie znajdą się zapisy zakazujące uboju religijnego bydła, to nadal będą protestować. Zdaniem Jacka Zarzeckiego, prezesa PZHiPBM, nowa ustawa powinna być projektem rządowym skonsultowanym z organizacjami rolniczymi. 

Kamila Szałaj30 października 2020, 10:07
Dotychczasowy projekt ustawy o ochronie zwierząt trafił do sejmowej zamrażarki. Wczoraj rzecznik rządu Piotr Muller poinformował, że ruszają prace nad nową wersją "Piątki dla zwierząt". Ma je nadzorować minister rolnictwa Grzegorz Puda. Według nieoficjalnych informacji projekt nowelizacji ma ujrzeć światło dzienne w ciągu 2-3 tygodni. 

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zaznacza, że jeśli w ustawie ponownie znajdą się zapisy zakazujące uboju religijnego bydła na eksport, to protesty rolników przybiorą na sile. 

Zdaniem Jacka Zarzeckiego, szefa związku, nowa ustawa powinna być wypracowana w drodze konsensusu i dialogu z organizacjami rolniczymi. 

- Jesteśmy otwarci na znakowanie mięsa pochodzącego z uboju halal/koszer, wprowadzenie rejestru ubojów religijnych, wzmocnienie nadzoru nad dobrostanem zwierząt – wyjaśnia Zarzecki.

W jego ocenie ustawa powinna być projektem rządowym, gdyż ta ścieżka legislacyjna daje możliwość szerokich konsultacji, wnoszenia uwag przez wszystkie zainteresowane strony. To pozwoli uniknąć niepotrzebnych napięć.

- Apeluję do rządzących: rozmawiajcie z nami, a nie stawiajcie pod ścianą, bo to droga donikąd. W dobie kryzysu Covid -19 oraz prawdopodobnego twardego Brexitu, a także wyzwań, przed jakimi stawia nas nowa polityka rolna musimy razem działać na rzecz polskiego rolnictwa – zaznacza Jacek Zarzecki.


ksz


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)