Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zbliża się reforma ODR-ów

Obrazek

Ośrodki Doradztwa Rolniczego wracają pod skrzydła ministerstwa rolnictwa. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli stosowny projekt ustawy, który odwróci reformę koalicji PO-PSL z 2010 r. Dokument jest już po pierwszym czytaniu.

Bartłomiej Czekała13 czerwca 2016, 14:29
ODR-y muszą być podległe ministrowi rolnictwa

Ośrodki doradztwa rolniczego w 2010 r. przestały podlegać ministrowi rolnictwa i przeszły do samorządów województw. Zdaniem posłów Prawa i Sprawiedliwości był to poważny błąd.

– W efekcie mieliśmy w kraju 16 polityk rolniczych. Każde doradztwo rolnicze w kraju prowadziło swoją politykę. Doradztwo rolnicze musi być w całym kraju pod jednym dozorem  ministerstwa rolnictwa. System, który wtedy zaproponowała koalicja PO-PSL nie sprawdził się. Dlatego proponujemy przejście doradztwa rolnicze z powrotem do ministerstwa rolnictwa. Tak, aby była prowadzona jedna polityka rolna – tłumaczył w Sejmie poseł PiS Robert Telus.

–Ministerstwo rolnictwa pozbyło się wtedy istotnego narzędzie prowadzenia polityki. Minister rolnictwa, który politycznie odpowiada za przyszłość polskiego rolnictwa, powinien mieć do dyspozycji to narzędzie, by skutecznie realizować politykę rolną – wtórował inny poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski.

Ma być lepiej

W uzasadnieniu projektu posłowie PiS – u napisali, że zmiany mają na celu przeniesienie podległości i nadzoru nad wojewódzkimi ośrodkami doradztwa rolniczego z zarządu województwa do ministra rolnictwa, a podstawową przesłanką do zmiany podległości ośrodków jest poprawa konkurencyjności oraz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich przez usprawnienie realizacji zadań związanych z zapewnieniem doradztwa rolniczego rolnikom.

Zdaniem inicjatorów zmian przyjęcie projektowanych regulacji zapewni efektywniejsze zarządzanie i lepsze funkcjonowanie ODR-ów, umożliwi ujednolicenie sposobów działania wśród rolników i mieszkańców obszarów wiejskich oraz usprawni komunikację pomiędzy wszystkimi jednostkami doradztwa rolniczego, czyli pomiędzy Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz pozostałymi ODR-ami. Nowelizacja ma także na celu realizację nowych wyzwań i transfer wyników badań nauk rolniczych do praktyki rolniczej.

Opozycja jest "przeciw", MRiRW jest "za"

Reformy z 2010 r. bronili posłowie Platformy Obywatelskiej. Zdaniem Artura Dunina przejecie ODR-ów przez samorządy wojewódzkie było dobrym posunięciem, gdyż polityka rolna w każdym regionie różni się.

– Podstawową przesłanką zmian jest danie swoich ludzi na stołki dyrektorów. Żadnego innego celu nie widzę – podsumował projekt PIS poseł Artur Dunin.

Ministerstwo rolnictwa jednoznacznie poparło poselską nowelizację.

– Dziękuję za inicjatywę. Gorąco polecamy ten projekt, bo jest on zgodny z programem ministerstwa. Jest to społecznie oczekiwania zmian, a jednocześnie realizacji programu wyborczego. Ta zmiana przyczyni się do lepszego zarządzania ODR-ami i umożliwi ujednolicenia sposobów działania doradztwa – zachwalał w Sejmie projekt ustawy wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

Poseł PO Artur Dunin zgłosił wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Ale komisja rolnictwa nie przyjęła go. Podobny los spotkał wniosek o powołanie podkomisji, która zajęła by się nowelizacją. Ostatecznie sejmowa komisja rolnictwa przeprowadziła pierwsze czytanie podczas, którego przyjęto jedynie poprawki Biura Legislacyjnego.   wk

Fot. ŁuczakPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)