Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zboża: Amerykanie podnoszą prognozy zbiorów pszenicy w UE

Obrazek

Najnowszy raport Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa (USDA) zwiększył prognozowaną wielkość zbiorów pszenicy w krajach Wspólnoty Europejskiej o 1 mln t. Tym samym zbiory tego ziarna w UE mają wynieść 157,5 mln ton.

Bartłomiej Czekała16 czerwca 2016, 14:35

Według USDA w bieżącym sezonie Unia Europejska nadal pozostanie największym producentem pszenicy na świecie, posiadając 22% udział w światowych zbiorach, które mają wynieść ok. 730,8 mln ton. Zdaniem analityków z USA, taki wynik zapewnią przeciętnie korzystne warunki wegetacyjne panujące w maju w Europie, do których zaliczyć można nadmierne opady i niskie temperatury w Europie Zachodniej oraz niewystarczające opady deszczu w niektórych regionach Europy Centralnej.

Obecnie czekamy na czerwcowe raporty innych ważnych na rynkach rolnych instytucji, które mogą potwierdzić prognozy USDA. W majowym raporcie Komisji Europejskiej zbiory pszenicy szacowano na 153,9 mln ton. Niemal identyczny poziom produkcji, bo 154 ml t,  wskazał ostatni raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Natomiast Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) oszacowała w maju światowe zbiory pszenicy na 153,6 mln t.

W pierwszej połowie czerwca br. na większości obszaru Unii Europejskiej panowały sprzyjające warunki wegetacyjne (opady deszczu i wysokie temperatury). Możemy się zatem spodziewać, że kolejny raport USDA przyniesie dalsze podniesienie prognoz zbiorów pszenicy w krajach Wspólnoty.
bcz
Źródło: BGŻ BNP Paribas
Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)