Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zboża jare w doświadczeniach ekologicznych

Obrazek

Trzy lata temu IUNG – PIB, we współpracy z CBORU rozpoczął cykl krajowych doświadczeń ekologicznych – EDO – ekologiczne doświadczalnictwo odmianowe. Obejmuje ono odmiany zbóż, zarówno formy ozime, jak i jare.

Janusz Biernacki17 marca 2021, 10:10
System ekologiczny to sposób prowadzenia upraw rolniczych bazujący na środkach  naturalnych, nieprzetworzonych technologicznie. Trend ten wpisuje się w niedawno przyjęte przez UE strategie „Od pola do stołu”, a zwłaszcza „Bioróżnorodności”, która zakłada przeznaczenie do 2030 r. 25% użytków rolnych pod produkcję ekologiczną.
Doświadczenia ekologiczne w zbożach jarych obejmuje gatunki: pszenicę, jęczmień i owies W tej grupie bada się po 10 wytypowanych odmian oraz ich mieszankę (patrz tabela 1.).

Dane za 2020 r. przedstawiają m.in. wyniki plonowania, MTZ, wysokość roślin, podatności na choroby, wyleganie odmian, stopnień zachwaszczenia czy obsadę kłosów. Wyniki dla owsa prezentuje tab. 2.

[bie]

Dowiedz się więcej na temat zbóż jarych i ściągnij bezpłatnie artykuł p.t. "Zbiorcze wyniki PDO – zboża jare/2020 r.". Aby otrzymać PDF z artykułem, wypełnij poniższy formularz:


Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. w Poznaniu przy ul. Metalowej 5 (dalej PWR). Podane dane są przetwarzane w celu realizacji pobrania PDF artykułu p.t. Zbiorcze wyniki PDO - zboża jare 2020 r. Jeśli zdecydujesz się pozostawać z nami w kontakcie również w celu realizacji przekazu marketingowego i handlowego, od czasu do czasu do realizacji kontaktu w celu poznania opinii na temat dostarczanych przez PWR usług i treści w ramach badań rynkowych. Przekazywane informacje będziemy dostosowywać do Twoich zainteresowań (profilować) w oparciu o przekazane nam teraz i/lub w przyszłych kontaktach informacje na temat Twojej działalności. Zgodnie z celem przetwarzania Twoich danych osobowych masz prawo: dostępu do swoich danych, ich sprostowania, ograniczenia zakresu przetwarzania, wyrażenia sprzeciwu, prawo przenoszenia, możesz wycofać w dowolnym momencie każdą wyrażoną zgodę bez wpływu na zgodność przetwarzania przed jej wycofaniem, żądać usunięcia danych. Jeśli stwierdzisz niezgodne z prawem przetwarzanie Twoich danych możesz złożyć skargę do Urzędu Ochrony Danych () . Jeśli masz pytania kontaktuj się z nami (PWR) na nr. tel.: 061 809 06 30 lub z Inspektorem Ochrony Danych na adres e-mail: daneosobowe@pwr.agro.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora