Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zboża nie ma, a i tak trzeba je dostarczyć. UOKiK bierze Cefertę pod lupę

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wobec spółki Cefetra Polska, jednego z krajowych liderów w handlu zbożem. Chodzi o niekorzystne dla rolników umowy.

Kamila Szałaj13 czerwca 2021, 23:33
Cefetra Polska należy do międzynarodowej grupy kapitałowej BayWa. Co roku sprzedaje  ok. miliona ton produktów rolnych do zagranicznych odbiorców. Spółka trafiła pod lupę UOKiK, bo jest podejrzenie, że korzystając z przewagi kontraktowej, zawiera z rolnikami niekorzystne umowy. Są zobowiązani do dostarczenia zboża, rzepaku i roślin strączkowych w zakontraktowanych ilościach, nawet wtedy, gdy ich zbiory były mniejsze, bo np. wystąpiła susza. A przecież wiadomo, że uprawa roślin to produkcja pod chmurką i na pewne kwestie, zwłaszcza pogodę, rolnik po prostu nie ma wpływu. 

- Przedsiębiorca zobowiązuje swoich kontrahentów do dostaw w umówionych ilościach także wówczas, gdy ze względu na skutki siły wyższej i z przyczyn niezależnych od rolników nie są oni w stanie zrealizować zobowiązań. Dlatego wszcząłem postępowanie dotyczące wykorzystywania przewagi kontraktowej przez Cefetra Polska. Wcześniej podobny zarzut postawiłem spółce Polish Agri. Duże podmioty muszą zgodnie z prawem w umowach kontraktacyjnych uwzględniać fakt, że działalność rolnicza jest szczególnie uzależniona od wpływu sił przyrody – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.


UOKiK wyjaśnia, że firmy kupujące produkty rolne bezpośrednio z gospodarstw powinny w umowach przewidywać zwolnienie z części lub całości dostaw w przypadku wystąpienia okoliczności, na które rolnik nie ma wpływu i nie może zapobiec ich skutkom. Takie zabezpieczenie dla producenta rolnego przewiduje umowa kontraktacji przewidziana w kodeksie cywilnym. 

- Niektórzy pośrednicy celowo nadają tego typu kontraktom inne nazwy – np. umowa sprzedaży, dostawy lub współpracy, aby rolnik w każdych okolicznościach musiał dostarczyć umówioną ilość produktu. Wymuszanie na producencie rolnym pełnej realizacji zobowiązania niezależnie od okoliczności zewnętrznych nie jest zgodne z charakterem tego rodzaju umów, gdyż nie uwzględnia ryzyka wiążącego się z działalnością rolniczą - zaznacza UOKiK.

Za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej grozi kara do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

oprac. ksz, fot. archiwum


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)