Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

"Zielone miasteczko" stanęło pod siedzibą premier Kopacz

Obrazek

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami OPZZ i rolniczej "Solidarności" do Warszawy przyjechało dziś autokarami i samochodami ok. 10 tys. rolników z całej Polski.

Bartłomiej Czekała19 lutego 2015, 20:47

O godz. 10:00 w dwóch marszach przeszli oni od warszawskiego Torwaru pod siedzibę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Protestujący dali Ewie Kopacz ultimatum, że jeżeli do godz. 14:00 nie wyjdzie do nich na rozmowy, to rozpoczną okupację budynku ustawiając naprzeciwko niego namioty.

Ewa Kopacz, która w tym samym czasie gościła u siebie premiera Węgier Wiktora Orbana, nie wyszła do rolników. Do spotkania z nimi został oddelegowany wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke, który poinformował rolników o wtorkowej decyzji Rady Ministrów, która przeznaczyła 6,1 mln zł na odszkodowania za straty wyrządzone przez dziki na Podlasiu. Zaprosił także przedstawicieli OPZZ i "Solidarności" RI do pracy w siedmiu zespołach roboczych, które mają wskazać kierunki dalszych działań ministerstwa w celu rozwiązania problemów w poszczególnych gałęziach rolnictwa. Są to zespoły ds.:

  • bioasekuracji i łowiectwa;
  • nacisków na instytucje unijne w sprawie polityki wsparcia polskich rolników wobec sytuacji kryzysowej na rynku wieprzowiny i mleka oraz opłacalności produkcji rolniczej,
  • grup producentów, dumpingu i współpracy z sieciami;
  • dialogu społecznego,
  • rynku mleka,
  • rynku trzody chlewnej
  • obrotu ziemią.

Sławomir Izdebski, szef rolniczego OPZZ ocenił, że jest postęp w realizacji rolniczych postulatów, ale protest będzie kontynuowany aż do spełnienia wszystkich żądań rolników. Dlatego też rolnicy rozbili namioty naprzeciwko siedziby premier Ewy Kopacz i grupa ok. 500 protestujących pozostanie w nich na noc.    bczPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)