Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ziemia rolna – co dalej?

Obrazek

Wykuwają się losy kontroli nad gruntami rolnymi w Polsce. W zawieszeniu mamy ustawę z ubiegłego roku, od maja ma wejść w życie akt przygotowywany przez PiS.

dr Piotr Łuczak5 marca 2016, 11:02

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego z 5.08.2015 r., przyjęta za poprzedniej koalicji, jest w zawieszeniu prawnym do końca kwietnia br. I tak ma w ogóle trafić do kosza, bo jest nowy akt prawny sygnowany przez PiS. Jego projekt pojawił się 9 stycznia br. i dotyczy wstrzymania sprzedaży nieruchomości z ZWRSP. Niedawno został on zatwierdzony przez rząd, ale zadziwiająco długo jakoś nie może trafić do Sejmu.

Wprawdzie ta nowa ustawa – jak na razie – nie zawiera takich obostrzeń, jak zamrożony sierpniowy akt poprzedniej koalicji. Zakładał on, że lokalne oddziały Agencji miałyby mieć wgląd w transakcje międzysąsiedzkie i rodzinne oraz prawo odkupu tych gruntów. Jednak to, co proponuje w opracowywanej ustawie PiS, nie określa jasno roli, jaką spełniać może ANR.

W mętnej wodzie lepiej się łapie ryby – oby nie okazało się, że niedookreślone kompetencje Agencji pozwolą się jej urzędnikom „po uważaniu” wtrącać się w obrót ziemią.

Na razie wszystko spowija mgła niejasności. A szykowana przez PiS ustawa, nawet jeśli wejdzie w życie od 1 maja br., i tak pewnie od razu trafi do nowelizacji.

Ewolucja prawa w zakresie ziemi rolnej w dziale „Zarządzanie” w najnowszym numerze „top agrar Polska” 3/2016.
Fot. ŁuczakPicture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)