Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

O ziemi rolnej na Radzie Ministrów

Obrazek

Rząd dyskutował dziś na temat odroczenia sprzedaży gruntów znajdujących się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa. Projektem nowej ustawy szybko ma zająć się Sejm.

dr Piotr Łuczak23 lutego 2016, 12:04

–    Projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w brzmieniu proponowanym przez PiS doprowadzi do tego, że nawet sami rolnicy nie będą mogli kupić ziemi – mówił dziś w Sejmie Sławomir Neumann. Szef Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej odniósł się w ten sposób do planowanych zmian w ustawie podczas specjalnej konferencji prasowej podsumowującej 100 dni rządu Beaty Szydło.

Ustawa do kosza

Przypomnijmy, że od stycznia br. w zawieszeniu pozostaje ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, przyjęta przez Sejm poprzedniej koalicji w sierpniu 2015 r. PiS odroczył jej wdrożenie do 1 maja 2016.

Jak wynika jednak z naszych informacji, ten akt prawny, podpisany wszak przez prezydenta Andrzeja Dudę, trafi jednak do kosza. Bo to właśnie poprzednia koalicja PO-PSL wprowadziła zapisy, zające ANR niespotykane dotychczas możliwości wglądu w obrót nie tylko gruntami Agencji, ale również między sąsiadami.

Teraz kończą się prace nad nową ustawą, którą przygotowuje resort rolnictwa, a której projekt zaprezentowano w styczniu br., jako wstrzymujący obrót ziemią z ANR. Według Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa, resort zebrał już wszystkie uwagi z konsultacji społecznych do styczniowego projektu.

–    Nie ma ich aż tak wiele – powiedział nam wczoraj minister rolnictwa, z którym zamieniliśmy słowo w kuluarach resortu.

Co z propozycjami ścisłej kontroli obrotu międzysąsiedzkiego gruntami, który to zapis zawarto w zawieszonej obecnie ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego? Czy najdzie też on miejsce w nowej ustawie? – zapytaliśmy K. Jurgiela.
Minister stwierdził, że zapisy nie będą tak restrykcyjne, gdyż resortowi nie zależy na zablokowaniu obrotu gruntami rolnymi.

Poczekajmy zatem, aż zobaczymy najnowszą propozycję ustawy. Dodajmy, że w najnowszym, marcowym numerze „top agrar Polska”, który właśnie opuścił drukarnię, przedstawiamy, jak doszło do zmian w zakresie prawa dotyczącego obrotem ziemi należącej do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Ciekawa lektura – polecamy! 

Czy chcesz prenumeratę „top agrar Polska”? A może interesuje Cię tylko artykuł „Grunty nie tylko z ANR: zaciskanie pasa”? Kliknij tutaj.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)