Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ziemia Top Farms zostanie przekazana rolnikom indywidualnym?

Obrazek

Zagospodarowanie ziemi po firmie Top Farms, to temat spotkania, w którym uczestniczył wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Firma nie wywiązała się z obowiązków i z tego też względu nie zostanie jej przedłużona umowa dzierżawy. Ziemia wraca do Skarbu Państwa.

Patrycja Bernat24 marca 2023, 11:15
W czwartek 23 marca 2023 roku w Kietrzu odbyło się spotkanie rolników z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem w sprawie zagospodarowania ziemi na Opolszczyźnie po firmie Top Farms.
Firma Top Farms nie wywiązała się ze swoich obowiązków, czyli wyłączenia 30% gruntów dzierżawnych od Krajowego Ośrodka Wsparcia. Z tego też względu spółce nie przedłużono umowy dzierżawnej, a grunty wracają do Skarbu Państwa.


– Rozmawialiśmy o warunkach zagospodarowania gruntów. Musimy mieć na uwadze również to, aby możliwe było zebranie plonów przez dotychczasowych dzierżawców i aby nowi dzierżawcy mogli już dokonać następnych siewów – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

200 osób zatrudnionych w Top Farms, co się z nimi stanie?

W firmie Top Farms, zatrudnionych jest około 200 osób i jak podkreślił wiceminister, ich losy również trzeba brać pod uwagę. Podczas spotkania poinformowano również, że rolnicy umówieni są na spotkanie 29 marca 2023 roku z dyrektorem regionalnego oddziału KOWR.


Wtedy też mają ustalić, które działki zostaną przeznaczone pod dzierżawę dla indywidualnych rolników. Ziemia, którą dzierżawiła dotychczas firma Top Farms, zostanie podzielona po połowie pomiędzy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a rolników.

Źródło i foto: MRiRW. 


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)