Zmiany VAT dla rolników już w toku

Zmiany VAT dla rolników już w toku

Od tego roku wszyscy podatnicy czynni VAT, w tym rolnicy, będą mieli obowiązek składania Jednolitego Pliku Kontrolnego. To jeszcze nie wszystkie zmiany, jakie obowiązują w tym roku, a mogą dotknąć rolników.

r e k l a m a

Dziś w Perzycach k. Krotoszyna zaczęliśmy noworoczną turę seminariów VAT dla Czytelników top agrar Polska. Duże zainteresowanie rolników wzbudza fakt, że tego roku podatnicy czynni VAT będą mieli obowiązek składania Jednolitego Pliku Kontrolnego co miesiąc, nawet jeśli podatek rozliczają kwartalnie. To prawdopodobnie jest przygotowanie do wprowadzenia do obrotu gospodarczego obowiązku stosowania faktur elektronicznych.

– Urząd skarbowy będzie chciał mieć pełny wgląd w zdarzenia gospodarcze, również w gospodarstwach rolnych – uważa Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.

Pojawia się też obowiązek tzw. split payment (płatność rozdzielona). Płatność za nabyty towar lub usługę jest dokonywana w taki sposób, że zapłata odpowiadająca wartości sprzedaży netto jest płacona przez nabywcę na rachunek rozliczeniowy dostawcy, lub jest rozliczana w inny sposób, natomiast pozostała zapłata odpowiadająca kwocie podatku od towarów i usług, jest płacona na specjalny rachunek bankowy dostawcy – rachunek VAT. W ten sposób następuje podział kwoty należnej dostawcy. Przepisy regulujące to zagadnienie miały zacząć obowiązywać od kwietnia 2018 r.

O nowościach VAT mówimy na redakcyjnych seminariach VAT, które zaczęliśmy na jesieni 2017. Odwiedziliśmy Płońsk k. Warszawy, Łomżę w woj. podlaskim i Brzozie k. Brodnicy w woj. kujawsko-pomorskim. Dziś przyjechaliśmy do Perzyc k. Krotoszyna w woj. wielkopolskim.Mamy jeszcze ostatnie miejsca na jutrzejsze seminarium w ODR Łosiów w woj. opolskim. Zaczynamy o 10.00, czas szkolenia z przerwą na posiłek do 15.00. Rejestracja online (KLIKNIJ TUTAJ), lub tuż przed wejściem na salę.

ZAPRASZAMY!Szeroko o VAT i o tym, jak dać sobie radę z nowymi przepisami fiskalnymi piszemy w naszym kwartalniku „top agroszef Premium”. KLIKNIJ TUTAJ

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii