Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zmiany w opłatach za paszporty dla bydła

Minister rolnictwa skierował do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia zmieniającego stawki za opłaty za czynności związane z wydawaniem i doręczaniem paszportów dla bydła. 
Dorota Kolasińska18 listopada 2020, 11:24
W uzasadnieniu zmian w rozporządzeniu MRiRW podkreśla, że zmiany są konieczne ze względów praktycznych i usprawnienia obsługi kasowej w ARiMR. 

Proponowana stawka zw. z wydawaniem paszportów miałaby wynosić 1,00 zł za wydanie paszportu bydła i 2,00 zł za wydanie duplikatu paszportu bydła.

Dotychczasowa stawka wynosiła zarówno za paszport i duplikat wynosiła 1,33 zł, co stanowiło problem z płatnością i wydawaniem reszty w małych nominałach, proces ten opóźniał doręczenie paszportów.
 
Średniorocznie ARiMR wydaje się około 2,2 mln szt. paszportów, a jednostkowy koszt wydania paszportu wynosi około 0,72 zł/szt. Wyższa cena (2 zł) zaproponowana za duplikat paszportu wynika z dodatkowych kosztów i pracy związanych z procesem wydawania tego dokumentu, tj. manualnym odtworzeniem i sprawdzeniem dodatkowych danych w bazie danych Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt ARiMR. 

– Zgodnie z opiniami posiadaczy bydła, przekazywanymi podczas składania zgłoszeń w biurach powiatowych ARiMR, opłata kwoty 1,33 zł/szt. lub jej wielokrotności jest uciążliwa w obsłudze, wymagająca przygotowania środków płatniczych w małych nominałach, które są coraz rzadziej dostępne w obrocie.

oprac. dkol na podst. rcl.gov.pl
fot. ARiMRPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy