Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zniesiony przez wiatr środek ochrony roślin na pole sąsiada. Rolnik dostanie ogromne odszkodowanie

Obrazek

Jeden z rolników z Nadrenii-Palatynatu, będzie musiał zapłacić sąsiadowi około 80 tysięcy euro ja zniesiony przez wiatr środek ochrony roślin, który trafił na uprawę rukoli, która finalnie nie nadawała się już do sprzedaży.

Patrycja Bernat4 lutego 2023, 17:00
Rolnik z Nadrenii-Palatynatu zajmuje się uprawą ziemniaków. Zastosował środek ochrony roślin, który przez mocniejszy wiatr, został zniesiony na pole sąsiada. Ten na swoim polu uprawiał rukole. Sałata została poddana badaniom, z których wynikało, że norma środka ochrony roślin została przekroczona aż dziesięciokrotnie i finalnie nie nadawała się już do sprzedaży.

To na rolniku ciąży odpowiedzialność poprawnego oprysku

Sąd uznał, że rolnik, który dokonał oprysku na swoim polu, miał do tego pełne prawo, jednak problemem okazał się silniejszy wiatr.
Przypomnijmy, że odpowiednia prędkość wiatru do wykonania oprysku to:
  • do 2 m/s zalecane jest stosowanie zabiegu drobnokroplistego,
  • od 2 do 4 m/s stosuje się zwykle zabieg rozpylaczami grubokroplistymi,
  • w przypadku wiatru o wyższej prędkości zabieg nie powinien być wykonywany.
Zdaniem sądu, na rolniku wykonującym zabieg ciąży odpowiedzialność poprawnego wykonania zabiegu w odpowiednich warunkach. Teraz plantator ziemniaków będzie musiał zwrócić utracony przez drugiego dochód. Dochód został pomniejszony o wydatki na zbiory, pakowanie oraz transport rukoli co finalnie dało kwotę 80 tysięcy euro. Wyrok na ten moment nie jest prawomocny i został zaskarżony do wyższej instancji.

Czytaj także: Interwencja policji za oprysk w pszenicy. Rolnik wpadł na „kwitach”

opr. Bernat Patrycja
źródło: agrarheute
fot: arch. top agrar


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)