Żniwa dla wolności w Suchowoli

Ze skoszonego wczoraj (30.08.2014 r.) w Suchowoli oraz w 10 innych państwach Europy żyta powstanie Europejski Chleb Pokoju, który upamiętni 25. Rocznicę zburzenia muru berlińskiego.

r e k l a m a

Najpierw w ruch poszły sierpy i kosy, później do akcji ruszył kombajn. Tak wyglądały europejskie żniwa w Suchowoli, miejscowości będącej geograficznym środkiem Europy i miejscem urodzenia księdza Popiełuszki. Do symbolicznego koszenia przystąpili m.in Stanisław Kalemba, dyrektor Stowarzyszenia Chleb Pokoju w Niemczech Gibfried Schenk, wicemarszałek województwa Mieczysław Baszko, bliscy księdza Jerzego, a także przedstawiciele niemieckich rolników, ambasady niemieckiej w Warszawie i naszego resortu rolnictwa.
Zebrane wczoraj żyto wyrosło m.in. z ziarna, które w zeszłym roku otrzymał ówczesny minister rolnictwa Stanisław Kalebma, a które wyrosło na pasie śmierci podberlińskiego muru. Plon z Suchowoli oraz innych 10 europejskich państw zostanie przerobiony na mąkę, z której piekarze w Berlinie oraz na Podlasiu i woj. Warmińsko-Mazurskim wypieką Europejski Chleb Pokoju. W październiku właśnie w stolicy Niemiec odbędą się uroczyste obchody 25-lecia zburzenia muru dzielącego przez lata to państwo na część wschodnią i zachodnią. Uczestnicy tego święta będą mogli spróbować specjalnego wypieku.
– Akcja ma głownie charakter informacyjny, która szerzy świadomość historyczną wśród młodzieży. Uświadamia też jak ważne jest to, że żyjemy w kraju prawdziwie europejskim, należącym do Wspólnoty – mówił główny organizator europejskich żniw w Polsce, dyrektor zespołu szkół w Suchowoli Michał Matyskiel.
Akcja ta będzie miała charakter doroczny. Już w 2015 r. finał Chleba Pokoju obędzie się jednym w większych miast w Polsce. Będziemy wówczas na naszej ziemi gościć europejskich ministrów rolnictwa.
pj

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii