Żniwne pogotowie cenowe: Ceny zbóż spadają

W tych rejonach kraju, gdzie w ostatnich dniach nie wystąpiły opady deszczu, żniwa rozpoczęły się na dobre. Widać to także po obniżkach cen ziarna w punktach skupu.

r e k l a m a

Podmioty skupujące zboża obniżyły głównie ceny pszenicy, jęczmienia i żyta. Ich średnie ceny w kraju spadły odpowiednio do poziomu 680, 481 i 537 zł/t netto. Warto jednak zauważyć, że obecnie najwięcej na rynku jest żyta z nowych zbiorów. Najtańsze jest ono w województwach: dolnośląskim (375 zł/t), wielkopolskim (460 zł/t) i lubelskim (480 zł/t), a najdroższe w woj. pomorskim (530 zł/t).

W najbliższych dniach przyjdzie czas na omłoty pszenicy, co zapewne wpłynie na jej ceny. Na razie handel nią jest ograniczony. Pośrednicy kupują resztki zeszłorocznych zapasów tego ziarna, które trafia w większości – bez względu na parametry – do paszarni. Za to prawie zanikł handel zeszłorocznym ziarnem kukurydzy, której podobno jeszcze sporo jest w krajowych magazynach.

W decydującą fazę wchodzą natomiast żniwa rzepakowe. Już teraz wiadomo, że plony będą niższe od ubiegłorocznych z powodu zmniejszenia areału upraw oraz klęski suszy, która dotknęła aż 13 województw. Średnia cena czarnych nasion w sondowanych przez portal topagrar.pl punktach skupu wyniosła dziś 1514 zł/t netto.  bcz

Aktualne ceny skupu zbóż w kraju
Aktualne ceny skupu rzepaku w kraju
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii