Żniwne pogotowie cenowe: w skupach dalej niemrawo

Żniwne pogotowie cenowe: w skupach dalej niemrawo

Żniwa rozkręciły się na dobre. Coraz więcej ściernisk pojawia się na polach. Zmianie jednak cały czas nie ulegają ceny.

r e k l a m a

W skupach brak optymizmu, który mógłby zwiastować podwyżkę cen. Ruch największy jest w zbożach paszowych. Jego spora część odbywa się pomiędzy samymi rolnikami. Zainteresowanych zakupem zboża hodowców bydła czy świń jest sporo. Ziarno najczęściej trafia do nich prosto od kombajnu. Ceny takich transakcji? Są takie same jak rynkowe.

Ciężko znaleźć kombajn

Oprócz stałych cen skupów zboża rolnicy mają także inne zmartwienie – problem z wynajęciem kombajnu. Krótkie okienka pogodowe sprawiają, że bardzo trudno jest zamówić usługę koszenia zboża. Do posiadających kombajny ustawiają się kolejki, a rolników nie odstraszają nawet wysokie stawki – nawet 360 zł/ha za usługę kombajn + sieczkarnia słomy. Rozluźnienie w tym względzie mogłaby przynieść jedynie pogoda – tydzień bez deszczu ze słońcem mógłby sprawić, że żniwa uda się skończyć.

Unia Europejska wprowadziła cła

5,16 euro/tonę – taka stawka cła obowiązuje od poniedziałku importerów kukurydzy, żyta i sorgo. Cło zostało wprowadzone na mocy rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/1434 z dnia 7 sierpnia 2017 r. ustalające należności celne przywozowe w sektorze zbóż mające zastosowanie od dnia 8 sierpnia 2017 r.

W tej samej decyzji zdecydowano o obniżeniu stawek ceł importowych na pszenicę, która obecnie może wjeżdżać do UE z zerową stawką cła.

Decyzja Komisji Europejskiej podyktowana jest głównie sytuacją na światowym rynku kukurydzy i spodziewanymi rekordowymi zbiorami na poziomie 1 072 mln ton. Optymistyczne prognozy już przekładają się na spadki notowań cen kukurydzy na światowych giełdach. Na giełdzie w Chicago (CBoT), w kontraktach z terminem dostawy na grudzień br. kukurydza notowana jest już po 3,9 $/buszel co po przeliczeniu na złotówki i jednostki metryczne daje ok. 560 zł/tonę.

Komisja zdecydowała się na wprowadzenie ceł na kukurydzę po raz pierwszy od listopada 2014 roku. Od tamtego czasu stawka cła była ustalona na poziomie 0 euro/tonę.

Średnie ceny z krajowych punktów skupu:
  • pszenica konsumpcyjna – 656 zł/t
  • pszenica paszowa – 601 zł/t
  • żyto konsumpcyjne – 521 zł/t
  • pszenżyto – 540 zł/t
  • jęczmień paszowy – 533 zł/t (nowe zbiory)
  • kukurydza sucha – 627 zł/t

Sprawdź TUTAJ wszystkie aktualne ceny!


jd, fot. Sierszeńska
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii