Żniwne pogotowie cenowe: Zbiory jęczmienia z kłopotami

Żniwne pogotowie cenowe: Zbiory jęczmienia z kłopotami

Rolnicy posiadający uprawy jęczmienia ozimego rozpoczęli walkę z pogodą o zbiory. W południowej i centralnej części kraju zboże jest gotowe do koszenia, ale opady deszczu krzyżują plany.

r e k l a m a

Tam, gdzie w ciagu ostatnich kilku dni nie wystąpiły opady deszczu (a było takich regionów wiele) maszyny żniwne pracowały na polach jęczmienia. Wilgotność ziarna – jak nas informujecie – od 15 do 18%, a zatem trzeba je dosuszyć. Niektórzy rolnicy wolą jednak ponieść ten dodatkowy koszt byle tylko zebrać plon z pola. Prognozy pogody na najbliższe dni nie napawają optymizmem – prawie codziennie możemy spodziewać się słabszych lub silniejszych opadów deszczu. A każdy taki deszcz na dojrzałe kłosy jęczmienia to niemal gwarancja kolejnych strat w plonach.

W związku z tym na krajowym rynku nie ma dużej podaży tegorocznego ziarna jęczmienia, ale też nie ma dobrych ofert skupu. Za zboże prosto z pola skupy oferują od 500 do 520 zł netto/t...

Chcesz przeczytać cały artykuł? Zaloguj się!

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się lub zarejestruj poprzez zakładkę "Logowanie/rejestracja".

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii