Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Znów zabrakło na ubezpieczenia. Czy ministerstwo rolnictwa zwiększy budżet?

Znów powtarza się problem z ubezpieczeniem upraw z dopłatą Skarbu Państwa. W tym roku pula pieniężna przeznaczona na dofinansowania wyczerpała się rekordowo szybko - u niektórych ubezpieczycieli po kilkunastu minutach. Czy zostaną uruchomienie nowe nabory na dotowane ubezpieczenia rolne? Co na to resort rolnictwa?

Kamila Szałaj10 maja 2021, 15:06
Rząd na ten rok zaplanował 400 mln zł na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt. Od razu było wiadomo, że środki te nie wystarczą na zabezpieczenie potrzeb wynikających z zawieranych polis. Przypomnijmy, że już w ubiegłym roku wydatki na ten cel zostały obcięte z 650 mln zł do 400 mln zł. Finał był taki, że w jesiennym sezonie ubezpieczania upraw po kilku dniach zabrakło pieniędzy i wielu rolników nie mogło zawrzeć umów z zakładami. To samo powtórzyło się teraz.

Dlatego poseł Kukiz Norbert Kaczmarczyk w interpelacji do ministra rolnictwa zapytał, czy podejmie interwencję u premiera, by firmy ubezpieczeniowe mogły pozyskać dodatkowe środki finansowe na uruchomienie nowych naborów na dotowane ubezpieczenia rolne.

W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik zapewnił, że jeśli pojawią się jakieś oszczędności w realizacji wydatków, w pierwszej kolejności zostaną one przeznaczone na zwiększenie puli dopłat do składek ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.


A dlaczego resort nie zwiększył budżetu na dopłaty? Jak tłumaczy Bartosik, nie było na to pieniędzy. 

- Kwota wydatków w wysokości 400 mln zł wynika z możliwości budżetu państwa dofinansowania tego zadania w roku bieżącym - poinformował. Jednocześnie zapewnił, że podwyższenie wydatków budżetowych na dopłaty do ubezpieczeń będzie priorytetem przy rozdysponowywaniu dostępnego limitu wydatków w części budżetowej na rolnictwo.

Kamila Szałaj


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)