Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Burak cukrowy – ten sezon to zdecydowanie większa powierzchnia uprawy

Obrazek

Na początku lutego rozpoczęła się dostawa nasion do plantatorów z rejonów plantacyjnych Pfeifer & Langen Polska S.A. Teraz czekają na odpowiednie warunki pogodowe, aby rozpocząć siew. Znacząco wzrosła w tym sezonie powierzchnia planowanych pól do obsiania w porównaniu do poprzedniego sezonu.

Patrycja Bernat30 marca 2023, 10:00
– W sezonie wegetacyjnym 2023 nasi plantatorzy obsieją większą powierzchnię burakami niż w poprzednim roku. Zainteresowanie tą uprawą jest bardzo duże ze względu na to, że jest dużo bardziej opłacalna w porównaniu do innych upraw rolniczych – mówi Mirosław Paluch, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska.


Zobacz także: Plantatorzy buraków cukrowych kontra propozycja Brukseli

Uprawa i siew buraków

Jednymi z ważniejszych zabiegów agrotechnicznych jest uprawa oraz siew. Plantator za pomocą maszyn przygotowuje glebę w odpowiedni sposób, tak aby nasiona miały łatwą możliwość wykiełkowania. Firma Pfeifer & Langen, aby zapewnić efektywność tego zabiegu, po raz kolejny zaangażowała się w dostawę nowych precyzyjnych siewników oraz agregatów do uprawy pasowej dla swoich plantatorów.

Wzrost areału uprawy pasowej i jej zalety

Rolnicy decydują się coraz częściej na uprawę pasową, a doradcy Pfeifer & Langen promują to rozwiązanie, ponieważ niesie ona za sobą niższe koszty i mniejsze zużycie oleju napędowego. Uprawa pasowa zapewnia również właściwą gospodarkę wodną i mniejsze starty wilgoci, dodatkowo chroni glebę przed erozją i zwiększa zawartość materii organicznej. Ten typ uprawy wpływa także na zmniejszenie śladu węglowego w całym procesie produkcji cukru.

Plantatorzy podejmują decyzję o terminie rozpoczęcia siewu, kierują się tutaj prognozami pogody i aktualnymi warunkami na polach. W miesiącach zimowych mieliśmy do czynienia z większą ilością opadów, porównując je do zeszłego roku, ale nie ma wielu pół, na których znajdowałyby się zastoiska wodne.

– Wielu rolników wykonało już nawożenie dlatego nasi doradcy i plantatorzy liczą, że pierwsze siewy buraków podobnie jak w poprzednich latach nastąpią jeszcze w marcu – podkreśla Mirosław Paluch.

Buraki cukrowe przyszłości. 7 odmian do walki ze zmianami klimatu


na podst. Pfeifer & Langen


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)