Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Buraki powschodziły i pojawiły się szkodniki: pchełki i śmietki

Trzy tygodnie – tyle przeważnie trwały wschody buraka w tym roku. Długo, ale zimna aura na szczęście nie spowodowała, że kiełkujące nasiona porażone zostały chociażby przez grzyby zgorzelowe.

Jacek Daleszyński10 maja 2021, 12:03
Grzyby omijają na razie buraki, ale pojawiać zaczęły się szkodniki. Na liścieniach widać już pierwsze uszkodzenia spowodowane najprawdopodobniej przez pchełki (na zdjęciu – wykonane na wielkopolskiej plantacji 4 maja). Te niewielkie chrząszcze o rozmiarach 1,5–2,5 mm wygryzają otwory w liściach. Miękisz liści może też być zebrany częściowo, a uszkodzenie przypomina wtedy okienka z pozostałą skórką. Z czasem skórka ta wykrusza się i pozostaje otwór. Uszkodzeń najlepiej szukać od brzegów plantacji.

Jeśli chłody będą się utrzymywać to wolno rosnące, małe rośliny będą bardziej podatne na uszkodzenia, które jednocześnie będą bardziej dotkliwe.
Podobne uszkodzenia może powodować też np. tarczyk mgławy. Szkodnik ten jednak występuje nieco później, bo z reguły w fazie 3 liści buraka.

Czym zwalczyć?

Przeciwko pchełce zarejestrowane są w buraku 3 substancje czynne:
  • beta-cyflutryna,
  • deltametryna,
  • teflutryna.

Kiedyś dostępnych było o wiele więcej substancji, chociażby fosforoorganiczne czy neonikotynoidy.
Zabieg można wykonać już teraz, bo pojedyncze wyżerki na liścieniach są już sygnałem do zabiegu – próg szkodliwości. Jest jeszcze na tyle chłodno, że pyretroidy zadziałają.

Śmietka też już jest

Na burakach pojawiła się już także śmietka. Rośliny mogą uszkadzać 2 gatunki: śmietka burakowa (występuje najcześciej) i śmietka ćwiklanka. Szkodliwe są larwy, które minują liście, czyli wygryzają miękisz liści bez skórki – powstają tzw. miny. Pierwszy próg szkodliwości dotyczy buraka w fazie 2 liści właściwych – są to 4 jaja lub miny na roślinę.
Po złożeniu jaj po spodniej stronie liści larwy wylegają się po około 2–5 dniach. Wgryzają się do liści i je minują. Zwalczać zatem należy albo muchówki przed złożeniem jej, albo larwy, zanim wgryzą się do liści. Szkodnika zwalczymy np. pyretroidami, ale warto pamiętać, że jeśli będzie ciepło (powyżej 20oC), to skuteczność tych substancji mocno spada. W optymalnych warunkach będą one chronić uprawę przez około 4 dni.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)