Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium

Cukrowa zapaść rynkowa

Obrazek

Plantatorzy buraków cukrowych oraz cukrownie płacą wysoką cenę za zniesienie systemu kwotowania produkcji. Rynkowe ceny surowca zanurkowały w dół, produkcja wzrosła, a plantatorzy boją się o przyszłoroczną kontraktację.

wk27 czerwca 2018, 12:33
Wprawdzie na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa prezes Krajowej Spółki Cukrowej mówił, że po trzech kwartałach pierwszego sezonu bez kwotowania produkcji, sytuacja jego spółki jest pod kontrolą, ale potem musiał przyznać, że wcale nie jest tak różowo.

– Wszyscy producenci w Europie są trochę zaskoczeni sytuacją. Ona jest gorsza niż najczarniejsze scenariusze. Odnoszę się tu do cen na światowych rynkach – mówił Henryk Wnorowski, prezes Krajowej Spółki Cukrowej.

Ostry zjazd cen na giełdzie

W ostatnim roku ceny cukru spadły o 200 dolarów za tonę!!!. Obecnie oscylują na giełdzie w Londynie na poziomie ok. 340 USD/t. Jest to poniżej poziomu kosztów produkcji koncernów europejskich. Jednocześnie taka sytuacja może się utrzymać  dłuższy czas, gdyż prognozy dotyczące produkcji w nadchodzącym sezonie są wyższe od popytu o kilka mln t.

– Sytuacja jest w pełni kontrolowana przez zarząd, choć nie daje komfortu. W obecnej sytuacji nie można liczyć na wysokie zyski. A co przyniesie przyszły rok to zobaczymy. Ale nic nie wskazuje na to żeby coś miało się szybko zmienić na lepsze - tłumaczył H. Wnorowski.  

Szef Polskiego Cukru podkreślił, że jak na razie sytuacja jest bardzo dobrej kondycji finansowej, ale zaznaczył, że sytuacja jest „wymagająca” po zniesieniu kwot produkcyjnych.

– Wynik po 8 miesiącach to ponad 40 mln zł zysku netto. A więc cały czas jest to wynik dodatni – podkreślił szef Polskiego Cukru.

Bezskuteczny sprzeciw

Ministerstwo rolnictwa podkreśliło, że ostrzegało kraje Unii Europejskiej, że uwolnienie rynku może być bardzo bolesne. - Przypomnę, że Polska sprzeciwiał się zniesieniu kwotowania produkcji cukru. Już ostatnie lata kwotowania dawała znaki, że może przyjść spore załamanie. Niestety decyzję podjęła większość – powiedział wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

Góra cukru

Krajowa Spółka Cukrowa w sezonie 2016/2017 wyprodukowała 908 tys. t. cukru z czego do tej pory sprzedano już 614 tys. t.  Z kolei w całym kraju wyprodukowano ponad 2,3 mln ton cukru, podczas, gdy cała konsumpcja krajowa jest na poziomie 1,7 mln ton. Oznacza to nadwyżkę produkcyjną na poziomie 600 tys. ton.  wk

Fot. Sierszeńska


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)