Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Czy producenci nawozów działają spekulacyjnie?

Obrazek

Takie stwierdzenie znalazło się w ostatnim oświadczeniu KZPBC. Warto tutaj zauważyć, że choć wg najnowszych zaleceń nawożenie pod buraka cukrowego musi być bardzo zrównoważone, to nie oznacza to, że azotu w ogóle tam się nie stosuje. Z drugiej strony zrównoważone nawożenie oznacza dostarczenie także innych składników. Wysokie ceny nawozów dotykają także plantatorów buraka. Przeciwstawiają się temu i apelują do władz związkowcy.

Tomasz Czubiński24 marca 2022, 14:12

Swoje zaniepokojenie wysokimi cenami wyrazili plantatorzy zrzeszeni w Krajowym Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. Dotyczy ono wg nich braku należytej aktywności Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP), które miałoby zając się stabilizacją rynku nawozów mineralnych w Polsce.

Związkowcy oceniają, że spółki produkujące nawozy, które są nadzorowane przez MAP, wykorzystują swoją pozycję monopolistyczną i negatywnie wpływają na bieżącą sytuację rynkową. Wytykają im dyktat cenowy oraz nieodpowiedzialne publikacje cenników nawozów. Jest to nawiązanie do cen jakie ostatnio sugerowały spółki Anwil S.A. i Agrochem Sp. z o.o. (podległy Grupie Azoty). Związkowcy uważają te działania jako czysto spekulacyjne, które wpływają na destabilizację na rynku nawozów.

Związkowcy związani z burakiem cukrowym wskazują, że drastyczny wzrost kosztów nawożenia wpływa na spadek opłacalności uprawy tej i innych roślin. Zmniejszenie nawożenia, do którego z powodu wysokich cen zmuszani są rolnicy wywoła spadek plonów oraz opłacalności uprawy. Zauważają, że w przypadku buraka już mamy do czynienia ze znacznym spadkiem areału. Spowoduje to, że jesienią będzie zbyt mało surowca, także do Krajowej Spółki Cukrowej S.A., która ma być filarem Narodowego Holdingu Spożywczego.

Związkowcy z KZPBC twierdzą, że wg ich analiz notowania cen gazu, które zdaniem firm produkujących nawozy były głównym czynnikiem odpowiedzialnym za pierwszy wzrost cen nawozów, nie znajdują uzasadnienia dla ostatniej podwyżki cen nawozów, głównie azotowych.

Związkowcy apelują do premiera o aktywne i rzeczowe działanie na rzecz poprawy sytuacji na rynku nawozów. Wskazują głównie na eliminację działań o charakterze spekulacyjnym.

Związkowcy wystosowali list do wicepremiera Jacka Sasina, ministra Aktywów Państwowych w tej sprawie.
tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)