Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Czy przymrozek uszkodzi buraki?

18.04.2017

Drukuj

Czy przymrozek uszkodzi buraki?

Artykuł dostępny

Niestety, producenci buraka cukrowego muszą się liczyć z tym, że jeśli zasiali go wcześnie to może on być narażony na działanie ujemnych temperatur podczas wschodów. I mimo że burak to dość odporna roślina to podczas wschodów siewki wytrzymują do –3oC. Nie jest to ani dużo, ani mało (np. bobik jest w stanie przetrwa przymrozki do –8oC). W obecnych warunkach może to jednak nie wystarczyć. Prognozy przewidywały nawet –6o poniżej zera (dziś w nocy np. w zachodniej Wielkopolsce było –3oC). Jeśli mróz uszkodzi siewki to objawy będą widoczne po 3–4 dniach. Liścienie zaczynają wysychać, a siewka po wyrwaniu ma brunatny korzeń. Niestety tak uszkodzona roślina wypadnie. W dłuższej perspektywie rośliny, które przetrwają przymrozki mogą już w pierwszym roku wydać pędy nasienne (pośpiechy).

r e k l a m aPodatności buraka cukrowego na niskie temperatury nie sprzyja ukształtowane terenu. Niższe temperatury będą panować w zagłębieniach i na wzniesieniach terenu. Suche stanowiska również zwiększają wrażliwość siewek na przymrozek. Jeśli ktoś zastosował już herbicydy, szczególnie doglebowe to na takich stanowiskach buraki będą dotkliwiej odczuwać spadki temperatur.

Prognozy zapowiadają dalsze przymrozki w najbliższe 2 noce. Warto zatem wstrzymać się z odchwaszczaniem. Niestety tam, gdzie mróz wyrządził już szkody będzie jedynie można przesiać miejsca z wypadniętymi roślinami lub w najgorszym przypadku całą plantację.

Piszcie do nas jakie temperatury panowały u Was i czy Wasze buraki mogą być zagrożone.

jd, fot. Daleszyński

Read more in the premium version

article icon

Sprawdż za ile kupisz krajowy sprzęt zielonkowy!

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii