Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

EFSA ogłasza przegląd awaryjnych zezwoleń na neonikotynoidy

Obrazek

Komisja Europejska zastanawia się, czy nadzwyczajne zezwolenia wydane przez wiele państw członkowskich na zakazane neonikotynoidy są uzasadnione.

Dominika Mulak15 grudnia 2020, 12:52
Komisja Europejska zleciła Europejskiemu Urzędowi ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dokonanie przeglądu legalności wydanych w tym roku w trybie pilnym zatwierdzeń dla aktywnych składników neonikotynoidów w kilku państwach członkowskich.

W szczególności wniosek dotyczy łącznie 21 zezwoleń nadzwyczajnych wydanych przez Austrię, Belgię, Chorwację, Danię, Hiszpanię, Finlandię, Litwę, Polskę, Rumunię i Słowację na substancje czynne: klotianidynę, imidachlopryd, tiametoksam i tiaklopryd w uprawie buraków cukrowych. Kontrole w tym zakresie powinny zakończyć się w drugiej połowie przyszłego roku.

EFSA zbada wszelkie uzasadnienia dla odpowiednich zezwoleń poszczególnych państw członkowskich oraz dostępność alternatywnych środków ochrony buraków cukrowych. Ponadto należy również wykorzystać okazję do przeglądu metodologii stosowanej do oceny zezwoleń w sytuacjach nadzwyczajnych w świetle strategii „od pola do stołu” i „Bioróżnorodności”.

Nowa metodologia wspierająca harmonizację stosowania środków ochrony roślin w państwach członkowskich UE powinna być dostępna do końca 2022 roku.

Źródło: www.topagrar.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)