Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Jak powstaje cukier – cukrownia w Nakle odsłania kulisy [WIDEO]

Obrazek

Nie tylko o tym jak powstaje cukier, ale o działaniach całego holdingu, w skład którego wchodzi nakielska cukrownia możemy dowiedzieć się z filmu promocyjnego przygotowanego przez Krajową Grupę Spożywczą. Naprawdę, warto zobaczyć.

Karol Pomeranek28 listopada 2022, 20:57
– Bez cukru trudno o smaczny podwieczorek. Każdy z nas lubi zjeść słodkie ciastko lub ciasteczko. Ale jak powstaje cukier? Jesteście ciekawi? Zabieramy Was do Cukrowni w Nakle, aby poznać drogę buraka cukrowego z pola aż do opakowania – tak do obejrzenia filmiku promocyjnego zachęca KGS w mediach społecznościowych.

Jak powstaje cukier: krok po kroku

– Na początku burak przyjeżdża do cukrowni, gdzie zostaje zważony, i pobrane zostają próby na zanieczyszczenia – opowiada Sebastian Jeziorski, z-ca dyrektora ds. technicznych „Cukrownia Nakło”. – Po pobraniu próby burak odjeżdża samochodami na plac fabryczny, gdzie jest składowany, a ewentualnie jedzie na alei rozładowczej do produkcji.

Sebastian Jeziorski, z-ca dyrektora ds. technicznych „Cukrownia Nakło”
Sebastian Jeziorski, z-ca dyrektora ds. technicznych „Cukrownia Nakło”

Po oczyszczeniu surowiec trafia na stację krajalnic, gdzie jest krojony na tak zwaną krajankę, z której w ekstraktorze wieżowym zostaje wysładzany oraz następuje wyciąganie soku surowego. Ten podlega następnie procesowi oczyszczania oraz przygotowania do dalszej obróbki.

– Następnie po zagęszczeniu trafia na produktownię, gdzie podlega dalszym procesom wyciągania cukru z tak zwanej cukrzycy, następnie zostaje odwirowany i jako gotowy produkt trafia na pakownię do pakowania – dodaje dyrektor Jeziorski.

Pole do uprawy buraka musi być dobrze przygotowane

Jak słyszymy, na Kujawach i Pomorzu chętnych do uprawy buraka nie brakuje.

– W przypadku nakielskiej cukrowni średnia powierzchnia plantacji kształtuje się na poziomie około 8 hektarów i jest większa od średniej krajowej – tłumaczy Piotr Maj, prezes nakielskiego zarządu rejonowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. 

Piotr Maj, prezes nakielskiego zarządu rejonowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego
Piotr Maj, prezes nakielskiego zarządu rejonowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego

Jak podkreśla, to uprawa specjalistyczna, którą w ramach kontraktów z Krajową Grupą Spożywczą trudni się w Polsce ok. 16 000 plantatorów, w tym 1 500 dostarcza buraki do cukrowni Nakle. 

Pole musi być bardzo dobrze przygotowane do uprawy, bo jest to siew punktowy specjalistycznymi maszynami – przypomina szef nakielskich struktur Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, przestrzegając jednocześnie przed eksperymentowaniem na własną rękę ze środkami ochrony roślin

– Zalecam korzystanie z pomocy fachowców w tej dziedzinie. Wtedy nie traci się czasu i pieniędzy, i ma się przede wszystkim lepsze efekty na polu.

Materiał siewny dostarcza cukrownia

Prezes Maj przypomina także, że nasiona do produkcji buraka dostarcza cukrownia i zainteresowany współpracą z KGS plantator nie korzystać może korzystać z innego materiału siewnego.

– Jeżeli ktoś ma umowę kontraktacyjną na te zakontraktowane hektary, musi dostać od cukrowni zatwierdzone nasiona. Te nasiona są oczywiście następnie rozliczane jesienią przy odstawie buraków – dodaje.

Cukrownia w Nakle kroi ok. 8 000 ton buraka na dobę

Nakielska cukrownia może pochwalić się wieloletnią tradycją.

– To jest już 142 kampania w historii naszego zakładu – wylicza Sebastian Jeziorski. – Zakład w chwili obecnej zatrudnia 182 stałych pracowników, a na okres kampanii dodatkowo ok. 40 osób sezonowych. Całość pracuje w systemie 4-zmianowym. 

Jak wspomina, proces przebudowy zakładu rozpoczął się w roku 2018 od budowy ekstraktora wieżowego o nominale przerobowym 8 tys. ton buraka na dobę, a wcześniej nakielska fabryka przerabiała około 5 tys. ton na dobę. 

– W roku 2019 postawiliśmy zbiornik soku gęstego i od tego również czasu prowadzimy dwie kampanię – jedną buraczaną, drugą sokową, która odbywa się w marcu/kwietniu po kampanii buraczanej

„KGS oferuje najwyższą obecnie cenę za tonę buraka”

Nakielska cukrownia jest jedną z 7 funkcjonujących w ramach Krajowej Grupy Spożywczej, czyli największego państwowego producenta żywności w Polsce. Jak tłumaczy Tomasz Rega, członek zarządu KGS, holding ma ambitny ale zarazem realny plan.

Tomasz Rega, członek zarządu Krajowej Grupy Spożywczej
Tomasz Rega, członek zarządu Krajowej Grupy Spożywczej

– Z jednej strony chcemy zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe dla polskich rodzin, z drugiej – walczyć ze zmowami cenowymi, jakie pojawiają się na rynkach. Po trzecie zaś – duży holding po prostu może więcej. 

Jak zapewnia, KGS oferuje swoim plantatorom najwyższą obecnie cenę za tonę buraka w wysokości 50 euro tonę
– Zostawiliśmy daleko w tyle naszą konkurencję. Powstanie tej grupy tylko i wyłącznie wyszło nam wszystkim na korzyść – uważa. 

KGS to nie tylko rynek cukrowy

– Jesteśmy grupą, która w tej chwili bardzo intensywnie działa nie tylko na rynku cukrowym, ale również na rynku zbożowym, na rynku skrobi, na rynku cukierków – bo przypomnę mamy też fabrykę cukierków „Pszczółka” w Lublinie, czy na rynku rolno-przetwórczym – wylicza dyr. Rega, zwracając uwagę, że taki podmiot jak KGS pełni bardzo ważną rolę na rynku.

– Dzisiaj taki podmiot, który będzie w stanie regulować ceny, pomagać naszym rolnikom poprzez dokonywanie różnych synergii, poprzez szukanie rynków zbytu dla polskich plantatorów, dla polskich rolników, staje się gwarantem zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego – zapewnia.
Zobacz materiał wideo:


źródło: Krajowa Grupa Spożywcza

grafiki: Krajowa Grupa Spożywcza


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)