Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Jaki poplon pod buraki i ziemniaki?

Obrazek

Wprawdzie jak na razie wszyscy raczej szykują się do żniw, ale to jest także dobry moment na zastanowienie się jaką mieszankę poplonową wybrać, aby później nie kupić przypadkowej. Jakie gatunki poplonowe są zatem najkorzystniejsze do uprawy przed roślinami okopowymi.

dr Maria Walerowska22 czerwca 2018, 18:00


W przypadku buraków jako międzyplon korzystnie wypadają facelia, rzodkiew oleista czy nagietek lekarski. Nie poleca się wysiewać przed burakiem owsa, słonecznika czy gryki, która jeśli wyda nasiona jesienią, może skiełkować wiosną i stanie się trudnym do zniszczenia chwastem.

Jak podają niektóre źródła,  ostrożnie należy podchodzić do wysiewu facelii w płodozmianie z ziemniakami. Ma ona wspierać rozwój nicieni, które przenoszą sprawców czopowatości bulw czy pstrej plamistości pędów. Z pewnością dobrym międzyplonem będzie rzodkiew oleista, odporna na nicienie z rodzaju Trichodorus, rzodkiew japońska czy pieprzyca (roślina kapustowata, której z kolei lepiej unikać w płodozmianie z rzepakiem).


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)