StoryEditor

Jest sposób na przędziorka w burakach

  Przędziorek chmielowiec – bo o nim mowa – do tej pory kojarzony był przede wszystkim z roślinami ogrodniczymi. Jednak coraz częściej pojawia się także w roślinach typowo rolniczych, jak np. w buraku cukrowym.
11.07.2016., 14:07h

Przędziorek chmielowiec żeruje po obu stronach blaszki liściowej. Na górnej stronie blaszki liściowej uszkodzenia powodowane przez przędziorka widoczne są w postaci drobnych, jasnych plamek (tworzących tzw. mozaikę), na dolnej stronie blaszki liściowej widoczne są delikatne oprzędy. Uszkodzenia początkowo obserwuje się na brzegach plantacji, potem placowo na całej jej powierzchni. Na plantacjach buraków cukrowych żerowanie przędziorka chmielowca prowadzi do osłabienia roślin, wskutek zakłócenia ich fotosyntezy, a także do zahamowania wzrostu i rozwoju roślin oraz znacznego spadku plonu korzeni i zawartości cukru.

Firma Sumi Agro Poland uzyskała czasową rejestracją środka Ortus 05 SC do zwalczania przędziorka chmielowca w uprawie buraka cukrowego. Rejestracja obowiązuje od 27 czerwca do 30 września 2016 r. Preparat ten zawiera fenpiroksymat (związek z grupy fenoksypirazoli) w ilości 51,2 g/l. Jest środkiem w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Zwalcza wszystkie ruchome stadia rozwojowe przędziorków. Na roślinie działa powierzchniowo.

Ortus 05 SC w dawce 1,5−2 l/ha zaleca się stosować po zaobserwowaniu wystąpienia szkodnika od fazy całkowitego zakrycia międzyrzędzi do końca wzrostu korzeni (BBCH 39−49) z zachowaniem okresu karencji, który wynosi 28 dni. Skuteczność zwalczania szkodnika zależy w dużej mierze od technicznej strony zabiegu, która ma na celu dotarcie do miejsc żerowania przędziorków (dolne strony liści), dlatego zaleca się przestrzegania następujących czynności:

  •  przy sporządzaniu cieczy użytkowej nie obniżać zalecanej ilości wody;
  •  środek najlepiej stosować przy użyciu eżektorowych rozpylaczy dwustrumieniowych;
  •  podczas zabiegu stosować podwyższone ciśnienie robocze – np. 6 barów;
  •  zaleca się dodatek wspomagacza o działaniu zwilżającym − Slippa w dawce: Ortus 05 SC 1,5 l/ha + Slippa 0,05%.

 

Fot. Zawada

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 13:18