Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Kampania cukrownicza: plony buraka poniżej oczekiwań

Trwa kampania cukrowa. Kilkanaście lat temu na Opolszczyźnie i Śląsku było sześć cukrowni. Dziś została tylko jedna, która kupuje buraki od prawie dwóch tysięcy plantatorów.

27 października 2019, 23:47

Surowca jest tak dużo, że kampania cukrownicza w ostatnich latach trwa do przełomu stycznia i lutego. Niektórzy plantatorzy mają zaplanowane odstawy na koniec roku, lub styczeń. Mimo to, wykorzystując sprzyjającą pogodę i w obawie przed przymrozkami wielu rolników postanowiło przyspieszyć kopanie buraków.

Niestety tegoroczne plony buraka cukrowego nie są takie, jakich oczekiwali plantatorzy. Niska jest też ich cena i są długie terminy płatności, dlatego coraz więcej rolników zapowiada rezygnację z uprawy od przyszłego roku. O aktualnej sytuacji rozmawialiśmy z:

  • Robertem Kauczorem – rolnikiem z Białej (woj. opolskie),
  • Tomaszem Cichoniem - rolnikiem z Ostrożnicy (woj. opolskie),
  • Tomaszem Kostrzewą – dyr. Cukrowni Cerekiew.

ZOBACZ CAŁY FILM!

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz DrożdżWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)