Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Koniec kampanii cukrowniczej 2021-2022

Kończy się kampania cukrownicza. Tym razem była dość udana i rolnicy byli zadowoleni z plonów oraz polaryzacji. Ale z cen za buraki już niekoniecznie W tym sezonie spadek opłacalności uprawy buraków zdaniem wielu plantatorów był jeszcze bardziej zauważalny niż w poprzedniej kampanii.

22 stycznia 2022, 13:39
Dlatego jeszcze nie wiadomo ilu  z nich zdecyduje się zasiać buraki cukrowe wiosną. W wielu koncernach rolnicy jeszcze jeszcze nie zawarli kontraktów i negocjują warunki, w innych plantatorzy planują pikiety lub protesty w związku ze zbyt niskimi - w ich ocenie - cenami za buraki kontraktowe. Natomiast do porozumienia z plantatorami doszła już m. in. Krajowa Spółka Cukrowa.

Kombinat Rolny Kietrz, największy dostawca surowca do cukrowni Cerekiew należącej do firmy Suedzucker, uprawiał buraki na areale ponad 1300 hektarów i zarówno jako pierwszy jak i jako jeden z ostatnich dostarczył surowiec do przerobu. 

W filmie głos zabierają:
  • Mariusz Sikora, prezes Kombinatu Rolnego Kietrz,
  • Tomasz Cichoń, rolnik z Ostrożnicy,
  • Norbert Łopata, rolnik ze Szczytów ,
  • Paweł Smoła, dyr. Cukrowni Cerekiew 
Tekst i zdjęcia: DR Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)