Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Mszyce dobrze się mają na buraku

Obrazek

Jest ciepło, wiec na buraku pojawiły się mszyce. Nie z każdej cukrowni jednak rolnicy otrzymali komunikat o lustracji plantacji pod ich kątem. Warto to zrobić jak najprędzej.

Jacek Daleszyński18 maja 2022, 15:06

Nie dość, że jest bardzo sucho to rośliny oprócz niedoboru wody muszą się jeszcze zmagać ze szkodnikami. A te potrafią mocno osłabić i tak kiepską już kondycję buraka, chociaż jak na tak trudne warunki burak i tak radzi sobie dobrze.

Jeśli chodzi o mszyce w buraku to może wystąpić mszyca trzmielinowo-burakowa. W pierwszej kolejności zasiedla ona liście sercowe. Żeruje też na spodniej stronie starszych liści, a wysysanie soków może powodować ich deformacje, czasem bardzo silne (na zdjęciu).

Praktycznie tylko pyretroidy

Kiedy dostępne były jeszcze insektycydowe zaprawy nasienne to problem mszyc na tym etapie wzrostu buraka był dużo mniejszy lub nie istniał w ogóle. Nie mamy już niestety możliwości stosować tej skutecznej metody walki ze szkodnikami, nie tylko mszycami. Pozostaje ochrona nalistna, bardziej szkodliwa dla środowiska.

Do zwalczania mszyc w buraku cukrowym zarejestrowane są dwa pyretroidy: cypermetryna i deltametryna oraz mieszanina fabryczna pyretryny i oleju rzepakowego. Wybór niewielki, a dodatkowo warto pamiętać, że zastosowanie pyretroidów w temperaturze powyżej 20oC zmniejsza ich skuteczność oraz okres ochrony, który w sprzyjających warunkach trwa tylko 4–5 dni.

Od fazy 4 liści mamy wyznaczony próg szkodliwości dla mszycy. Wynosi on 15% zasiedlonych roślin.

jd, fot. DaleszyńskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)