Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Nasiona buraka przez Internet

Obrazek

Pandemia, rozwój technologii cyfrowych i wygoda. To przyczyny coraz powszechniejszych zakupów przez Internet. Dotyczy to także środków do produkcji rolniczej, w tym nasion buraka.

Tomasz Czubiński5 maja 2021, 12:15

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak działa system zamawiania nasion buraka przez Internet
O ile mniej płacą rolnicy kupujący nasiona w Polsce
Spółka cukrownicza Pfeifer & Langen Polska SA informuje o dużym sukcesie nowej internetowej platformy do wyboru nasion (odmian) buraka cukrowego. Jak czytamy w komunikacie aż czterech z pięciu (po przeliczeniu daje to aż 80%) plantatorów związanych z tą spółką wybrało w tym roku internetową możliwość wyboru odmiany. Taki sposób wyboru jest efektem dyskusji z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów i plantatorami.

– Jesteśmy producentem cukru, więc zależy nam, żeby plantator uzyskiwał wysokie plony buraków o dobrej jakości. Taki surowiec gwarantuje nam wykonanie planowanego poziomu produkcji w kolejnym roku, a plantatorowi zapewnia pozytywny efekt finansowy z uprawy– mówił Maciej Grobelny, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska SA.

Jak działa system?

Jeszcze jesienią komisja mieszana, w której zasiadają przedstawiciele plantatorów i producenta cukru, wybiera odmiany buraka, jakie będą oferowane rolnikom. Nasiona te przechodzą szczegółową kontrolę w niezależnym laboratorium – Centrum Badawczo Rozwojowym IRS w Holandii (energia kiełkowania w temperaturze 10 st. C., ilość zaprawy w otoczce, kalibraż nasion, jednokiełkowość). Warto dodać, że rolnicy mają możliwość wyboru spośród odmian hodowców polskich i zagranicznych. Następnie uzgadnia się z producentami materiału siewnego warunki dostawy nasion dla wszystkich plantatorów. Dzięki dużym zakupom zlecanym przez producenta cukru realna jest możliwość ustalenia korzystnych warunków dla plantatorów.

– Dzięki temu polscy rolnicy, za te same odmiany, płacą o 30 procent mniej niż plantatorzy w krajach Europy Zachodniej – wyjaśnia Maciej Grobelny.

Kolejnym etapem jest wybór odmian przez plantatora z proponowanej listy. Gdy rolnik dokonuje tego poprzez platformę internetową, to automatycznie generuje zlecenie dostawy nasion do gospodarstwa. Dostawą zajmuje się firma kurierska

Siew buraków na polach plantatorów Pfeifer & Langen Polska SA w tym roku już się zakończył.
tcz


Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)