Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Nordzucker zaprosił do Sławkowa

Obrazek

Jak co roku koncern Nordcuker zaprosił plantatorów buraka cukrowego na imprezę, tym razem do miejscowości Sławkowo koło Chełmży.

Jacek Daleszyński1 lipca 2015, 08:27

Dni Buraka Cukrowego Nordzucker odbywają się naprzemiennie w okolicach cukrowni Opalenica i cukrowni Chełmża należących do koncernu. Imprezę tradycyjnie rozpoczął Jarosław Kamieniarz, prezes zarządu Nordzucker Polska. Wśród zaproszonych gości był m.in. dr Gerd Jung odpowiedzialny za doradztwo w całej grupie Nordzucker. Zwrócił on uwagę na fakt, że jeszcze dwie dekady temu plon cukru z hektara wynosił 6 t, a obecnie kształtuje się na poziomie 12 t. Wzrost wydajności, jak powiedział, sprzyja realizacji projektu 20–20–20, którego założeniem jest osiągnięcie plonu cukru 20 t/ha przez 20 plantatorów w roku 2020. Projekt został wdrożony w 2010 r. Wzrost plonu cukru ma rekompensować prawdopodobnie niższe jego ceny po zakończeniu kwotowania produkcji po 1 października 2017, kiedy to przestaną obowiązywać kwoty cukrowe i limity eksportowe.

Część demonstracyjna na poletkach obejmowała m.in. różne poziomy nawożenia azotowego (120, 180, 240 kg/ha N), różne poziomy nawożenia potasowego (120, 180, 240 kg/ha K), doświadczenia z różnymi terminami siewu, począwszy od 25 marca do 22 kwietnia oraz różnymi głębokościami siewu. Oprócz różnych kombinacji herbicydowych zaproponowanych m.in. przez Nordzucker, Bayer i Adama zaprezentowano uszkodzenia po środkach chwastobójczych. Osobne poletka prezentowały technologie siewu w mulcz z grochu, słomy i gorczycy zarówno w systemie orkowym i bezorkowym. Rolnicy mogli też przyjrzeć się systemom dokarmiania dolistnego zaproponowanym przez firmy Adob i Dr Green. Nie zabrakło także firm nasiennych prezentujących swoje odmiany.
Nordzucker jest drugą największą w Europie spółką cukrową, która w 2013 r. obchodziła jubileusz 175 lat istnienia.

Impreza, już 19 z kolei, odbyła się 24 czerwca 2015 r.

Poniżej krótka galeria zdjęć.  jd

fot. Daleszyński



1 z 8
Wymiana doświadczeń i spostrzeżeń.

Wymiana doświadczeń i spostrzeżeń.

2 z 8
Prezes zarządu Nordzucker Polska Jarosław Kamieniarz.

Prezes zarządu Nordzucker Polska Jarosław Kamieniarz.

3 z 8
Część wystawiennicza z poletkami.

Część wystawiennicza z poletkami.

4 z 8
Dyskusje o nawożeniu  dolistnym przy poletkach.

Dyskusje o nawożeniu dolistnym przy poletkach.

5 z 8
Zainteresowanie budziły różne systemy ochrony herbicydowej.

Zainteresowanie budziły różne systemy ochrony herbicydowej.

6 z 8
Aleja z maszynami do uprawy buraka cukrowego.

Aleja z maszynami do uprawy buraka cukrowego.

7 z 8
Poletko z 1,2 i 3 zabiegowym systemem odchwaszczania.

Poletko z 1,2 i 3 zabiegowym systemem odchwaszczania.

8 z 8
Prezentacja profilu glebowego pod kątem ukorzeniania się buraka i ugniatania gleby przez maszyny.

Prezentacja profilu glebowego pod kątem ukorzeniania się buraka i ugniatania gleby przez maszyny.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)