Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Pierwsze mszyce na buraku

19.05.2017

Drukuj

Pierwsze mszyce na buraku

Artykuł dostępny

Buraki po zasiewach z powodu chłodnej pogody trwającej kilka tygodni miały ciężkie wschody. Teraz, kiedy zrobiło się już w końcu ciepło mogą być atakowane przez mszyce. Rośliny są ciągle na początkowym etapie rozwoju i każde zagrożenie jest dla nich teraz szczególnie niebezpieczne. Na rośliny nalatuje przede wszystkim mszyca trzmielinowo–burakowa. Uszkadza głównie najdelikatniejsze liście sercowe, ale także pozostałe prowadząc do ich kędzierzawienia. Szkodnik jest ponadto wektorem wirusa żółtaczki buraka. Przed chorobą można się ochronić tylko niszcząc mszyce.

r e k l a m aPróg ich szkodliwości został określony na 15% zasiedlonych roślin w fazie 4 liści. Takiej fazy buraki jeszcze nie osiągnęły. Inspektorzy jednak zwracają uwagę na fakt, że jeśli pojaw mszyc będzie na poziomie progu szkodliwości to warto wykonać zabieg. Niektóre preparaty w etykiecie mają zapis, że zabieg można wykonać po zauważeniu pierwszych kolonii mszyc. Należy pamiętać, że możliwe do zastosowania pyretroidy słabiej działają w temperaturze powyżej 20oC, a taką aktualnie mamy.

Przykładowe preparaty zarejestrowane przeciwko mszycom w buraku cukrowym:jd, fot. Daleszyński

Read more in the premium version

article icon

Rynek zbóż: raczej bez dobrych wiadomości

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii