Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Płatność cukrowa będzie niższa: o ile spadnie?

Plantatorzy buraków cukrowych protestują przeciwko obniżeniu płatności związanych z produkcją. Ich zdaniem może to ograniczyć chęć kontynuacji produkcji przez rolników oraz zagrozić budowie narodowego holdingu spożywczego, którego podstawą ma być Krajowa Spółka Cukrowa.

wk30 listopada 2021, 08:48

Sejmowa komisja rolnictwa wysłuchała „Informacji na temat Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027”. Od grudnia 2020 r. do 15 września 2021 r. odbyły się konsultacje pierwszej i drugiej jego wersji. Do MRiRW wpłynęło 4,5 tys. uwag. Obecnie trwają prace nad trzecią wersją KPS.

Sprzeciw plantatorów

Podczas dyskusji w Sejmie głos zabrał przedstawiciel plantatorów buraków cukrowych, który zaprotestował przeciwko zmianom, które wprowadzono do trzeciej wersji KPS. Dotyczą one ograniczenia płatności powiązanych z produkcją. W pierwszej i drugiej wersji KPS kwota na płatności powiązane z produkcją dla plantatorów buraków cukrowych był na poziomie 422 mln euro i dotyczyła 265 tys. ha. W trzeciej wersji planu kwota spadła do 362 mln euro i dotyczy 245 tys. ha. 

Tymczasem po zakończeniu kwotowania produkcji cukru w UE na płatności związane z produkcją przeznaczono 795 mln euro.   

Zagrożenie dla holdingu spożywczego?

- Budujemy narodowy holding spożywczy, przynajmniej takie są zapowiedzi rządu. Oparty na fundamentach Krajowej Spółki Cukrowej. To KSC ma wieść prym w narodowym holdingu spożywczym. W jaki sposób będzie to robić jeżeli pogarszając warunki dla plantatorów doprowadzamy do tego, że uprawa buraka cukrowego w Polsce staje się po prostu nieopłacalna – mówił w Sejmie Krzysztof Nykiel prezes Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego.

Zauważył on, że plantatorzy buraków cukrowych, w przeciwieństwie do innych branż rolnych, nie mogą obecnie cieszyć się z wysokich cen skupu. Jednocześnie rosną ceny nawozów i środków do produkcji rolnej. – A co robi ministerstwo? Obcina plantatorom płatności do uprawy- kontynuował K. Nykiel.  

Przedstawiciel rolników dodał, że Krajowa Spółka Cukrowa już teraz ma ogromne trudności w zakontraktowaniu buraków cukrowych w cukrowniach we wschodniej części Polski. - Krajowa Spółka Cukrowa ma tam dwie wspaniałe cukrownie, w których nie może wykonać kontraktacji. Takimi posunięciami obcinającymi poziom płatności doprowadzimy do sytuacji jeszcze gorszej – dodał K. Nykiel, który zawnioskował o przywrócenie pierwotnej kwoty dla plantatorów buraków cukrowych.

Odpowiedź rządu

- Przekaże wniosek do premiera Kowalczyka. Ale cały czas utrzymujemy wysokie stawki 300 euro na hektar – powiedziała wiceminister Anna Gembicka, która zauważyła, że zmniejszenie tej pomocy to efekt sugestii ewaluatora ex-ante, którego celem jest ocena skuteczność i efektywność Planu Strategicznego przed jego wdrożeniem w życie.

wk

  Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)