Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Problemy ze zbiorem i opłacalnością produkcji buraków cukrowych

Trwa kampania cukrownicza. Kilkanaście lat temu na Opolszczyźnie i Śląsku było sześć cukrowni. Dziś została tylko jedna, która kupuje buraki od prawie dwóch tysięcy plantatorów.  Surowca jest tak dużo, że kampania cukrownicza w ostatnich latach trwa do przełomu stycznia i lutego.

16 listopada 2020, 08:46
Niektórzy plantatorzy mają zaplanowane odstawy na koniec roku, lub styczeń. Rolnicy wykorzystują sprzyjającą pogodę. Mimo to odstawy buraków w wielu rejonach są opóźnione przez padające deszcze i trudności z wjechaniem w pola.

Ale to nie jedyny problem. Ten rok obfituje w liczne porażenie plantacji chwościkiem. To przekłada się także na niski poziom cukru – nawet o 1,5% mniej niż rok temu. Zawartość cukru poniżej 16% oznacza większą ilość buraków, które plantatorzy muszą dostarczyć do cukrowni.

Kłopotliwe dla plantatorów są także niskie ceny skupu korzeni buraków, które wpływają na niską opłacalność tej uprawy. A uprawiać buraki jest coraz trudniej, bo co roku Komisja Europejska wycofuje kolejne substancje czynne, które mogą być stosowane do zwalczania chwastów i szkodników w burakach cukrowych.

W filmie głos zabrali: Artur Bartnik  – rolnik ze Stroni, Grzegorz Hubicki  – rolnik z Jakubowic i Marian Górecki– prezes Rogowskiej Hodowli Roślin.

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż

PROSIMY O WYPEŁNIENIE ANKIETY DOTYCZĄCEJ ZAKUPU NASION BURAKA CUKROWEGO - KLIKNIJ TUTAJ!Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy