Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Rynek cukru – jakie prognozy?

Rynek cukru po uwolnieniu od kwot nie jest w najlepszej formie. Średnie ceny za tonę są znacznie niższe, a opłacalność produkcji cukru, ale i buraka cukrowego stoi pod znakiem zapytania. Komisja Europejska ma jednak nadzieję na lepsze jutro, ale niestety nie w tym roku…  

Andrzej Sawa25 kwietnia 2019, 06:44
Przychody Krajowej Spółki Cukrowej w ub.r. spadły o ¼, do kwoty 2,1 mld zł. Z kolei zysk ze sprzedaży zmniejszył się aż o ponad 90% i wyniósł jedynie 45 mln zł. Zysk netto, czyli po opodatkowaniu zmalał do 34 mln zł. We wcześniejszych latach te ostatnie wskaźniki liczone były w setkach miliardów złotych.

Takie są skutki uwolnienia rynku cukru w UE, do którego doszło jesienią 2017 r. Jego produkcja w Europie znacznie wzrosła z prawie 17 mln do ponad 21 mln t. Tylko w Polsce zwiększyła się o ponad 300 tys. t, do 2,3 mln t. W samej UE szacuje się nadwyżkę podaży nad wewnętrznym popytem na ponad 4 mln t.

Wzrósł eksport na rynki pozaeuropejskie, gdzie ceny są jeszcze niższe, bowiem rośnie produkcja cukru w Brazylii, światowego potentata. Jak pokazują dane IERiGŻ w ub.r. za 1 t cukru w UE oferowano od 369 do 415 euro, zaś rok wcześniej – przed uwolnieniem rynku – od 430 do 543 euro. Poza UE stawki te odpowiednio wynosiły: od 314 do 339 euro/t i od 343 do 494 rok – przed liberalizacją rynku cukru w UE.

KE szacuje, że opłacalność produkcji cukru wynosi od 404 euro/t. Rentowność branży cukrowniczej w 2017 r. wynosiła 17%, by spaść do 5% za sezon 2018/2019.
Słabsze wyniki odnotowali także pozostali producenci cukru w Polsce. Ich skala spadków opłacalności produkcji jest podobna do KSC. Początek br. spowodował niewielkie odbicie cen w UE i na rynkach światowych, ale KE nie spodziewa się, by był on udany dla branży. Dopiero w przyszłym roku może nastąpić wyraźniejsza poprawa. W dłuższej perspektywie sytuacja zapowiada się lepiej.

Owszem, spada spożycie cukru w gospodarstwach domowych, ale rośnie sprzedaż żywności wysoko przetworzonej. Biały surowiec jest też wykorzystywany w produkcji kosmetyków i farmaceutyków, których produkcja silnie się rozwija. Jest on bowiem używany nie tylko w celach smakowych, ale służy też jako konserwant oraz nadaje niektórym produktom właściwą konsystencję. W 2017 r. z Polski wyeksportowano 738 tys. t cukru za 333 mln euro, a rok później już 850 tys. t za 292 mln euro.

as
Fot. Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy