Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Siewy buraków nieco spóźnione

Obrazek

Początek kwietnia to czas, kiedy wiele z plantacji buraków cukrowych w Polsce jest już zasianych. Jednak nie jest tak w tym roku.

Tomasz Czubiński5 kwietnia 2016, 13:19

Jak informuje koncern cukrowniczy Pfeifer & Langen, dotychczasowy przebieg pogody (opady deszczu, zbyt wilgotna gleba) nie sprzyja siewom buraków.  W porównaniu do roku ubiegłego procent zasianego areału jest dużo mniejszy i średnio w rejonie plantacyjnym cukrowni Glinojeck wynosi 10%, natomiast w rejonie Wielkopolski około 3%. Prognozy na rozpoczynający się tydzień są bardziej optymistyczne, gdyż zapowiadane są temperatury powietrza powyżej 15 st. C bez opadów.
W przypadku siewu buraków bardzo ważna jest temperatura gleby. Jeżeli nasiona zostaną zasiaane w zimną i wilgotną glebę, siewki długo kiełkują, a przez to narażone są przez atak grzybów chorobotwórczych powodujących zgorzele siewek. W niskich temperaturach szkodniki glebowe są mniej aktywne. Jednak nie oznacza to, że szkody przez nie wyrządzane nie mają znaczenia. Wprost przeciwnie. Wolno schodzące rośliny nie rekompensują strat nawet małych uszkodzeń przez drobnicę czy pchełkę. Dlatego z siewami buraków często lepiej poczekać, aż gleba nagrzeje się.Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)