Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Słodko-gorzki bilans Krajowej Spółki Cukrowej

Strata Krajowej Spółki Cukrowej na koniec roku gospodarczego wyniesie od 50 do 70 mln zł. To efekt niskich cen cukru na świecie oraz rosnącej produkcji w Europie po uwolnieniu rynku dwa lata temu. Jednak ceny skupu buraków w „Polskim Cukrze” w tym roku nie zmienią się i wyniosą 26,29 euro za tonę. 

wk4 kwietnia 2019, 11:51
Zgodnie z przewidywaniami po zniesieniu w Unii Europejskiej systemu kwotowania, produkcja cukru pofrunęła w górę, a ceny w dół.

- Jeszcze dwa lata temu cena cukru wynosiła 500-600 dolarów za tonę, a teraz na giełdzie ta cena wynosi 330 dolarów za tonę - mówił w Sejmie prezes Krajowej Spółki Cukrowej Krzysztof Kowa. Na to wszystko nałożył się spadek cen cukru surowego na świecie do ok. 270 dolarów za tonę. W efekcie produkcja z niektórych rejonów Europy w ogóle zniknęła. Buraki uprawia się tylko tam, gdzie się to jeszcze opłaca. 

Wielka strata Krajowej Spółki Cukrowej

W Polsce jeszcze się opłaca. W poprzednim roku gospodarczym Krajowa Spółka Cukrowa zanotowała 19 mln złotych zysku.

- Krajowa Spółka Cukrowa przygotowywała się do tej sytuacji. Od kilku lat prowadziliśmy działania, które miały na celu obniżenie kosztów. Mam tu na myśli zrealizowane przez spółkę inwestycję, które w ostatnich 3 latach wynosiły ok. 650 mln zł. Robiliśmy to po to, aby u nas produkcja wyniosła ok. 1 mln ton, żeby koszty jednostkowe wyprodukowania tego cukru były jak najmniejsze - zapewnił posłów sejmowej komisji rolnictwa prezes Kowa.

Ale nawet duże inwestycje nie pomogą ze trwałym spadkiem cen. Z bessą borykają się obecnie wszyscy producenci cukru w Europie. Ci najwięksi straty liczą w kwotach rzędu 200-300 mln euro. Krajowa Spółka Cukrowa po pierwszych czterech miesiącach tego roku gospodarczym jeszcze notuje zyski, ale już wie, że sezon zakończy stratą i to dużą.

- Przymierzamy się za rok gospodarczy, który zakończymy we wrześniu tego roku stratą 50-70 mln zł. - powiedział Krzysztof Kowa, który jednocześnie zapewnia, że „Polski Cukier” finansuje się z własnych środków, nie zaciąga kredytów i jest przygotowana na wynik ujemny.

Krajowa Spółka Cukrowa w najlepszym roku zanotowała zysk w wysokości 560 mln złotych.  A w „gorszych latach” przynosiła zyski rzędu 200-300 mln złotych. Ale jak podkreśla firma były to czasy kiedy cukier w sklepach kosztował 5-6 zł, a na giełdzie nawet 700 dolarów za tonę.


Ceny skupu buraków cukrowych bez zmian

„Polski Cukier” przygotowuje się obecnie do nowego sezonu. Już teraz wiadomo, że cena skupu buraków nie zmieni się i wyniesie 26,29 euro za tonę. Jednocześnie na początku nowego roku gospodarczego zakończy się flagowa inwestycja KSC, czyli budowa terminala przeładunkowego nad Morzem Bałtyckim. Wszystko po to, aby sprawniej eksportować polski cukier.

- Zakładamy, że na rynek europejski będziemy wysyłać ok. 300-400 tys. ton cukru. Żeby sprostać temu wyzwaniu musimy mieć silos bezpośrednio w porcie. Będzie to 50 - tysięcznik, gdzie nasz cukier będzie bezpośrednio ładowany na statki -  zapowiedział prezes Kowa.   wk

Fot. Sierszeńska


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)