Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Südzucker zamyka cukrownie w Niemczech, Francji i w Polsce

Obrazek

Wczoraj gruchnęła wiadomość, że największy producent cukru w Europie zamyka dwie cukrownie w Niemczech i kolejne dwie we Francji. Dziś pojawiła się kolejna informacja, tym razem o zamknięciu jednego z 5 polskich zakładów – cukrowni w Strzyżowie.

Bartłomiej Czekała15 lutego 2019, 14:18
Od dawna w branży mówiło się o tym, że w tym roku europejski gigant zamknie 5 zakładów produkcyjnych. Teraz wiadomo już o które cukrownie chodzi. Zakłady w Niemczech i we Francji będą jeszcze pracować w tym roku i zostaną zamknięte po kampanii cukrowniczej 2019/2020. Natomiast polski zakład w Strzyżowie nie zostanie już uruchomiony w tegorocznej kampanii.

Niestety, nie udało nam się dziś porozmawiać z żadną z osób z Südzucker Polska S.A. upoważnionych do udzielania mediom informacji. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że 14. lutego koncern wysłał do wszystkich współpracujących z nim związków plantatorskich komunikat, w którym poinformował, że cukrownia w Strzyżowie nie będzie przerabiać buraków cukrowych w kampanii 2019/2020. Ma to nastąpić w ramach reorganizacji mocy przerobowych Grupy Südzucker w całej Europie. Najprawdopodobniej zobowiązania tej cukrowni, wynikające z umów plantatorskich przejmą pozostałe 4 polskie zakłady produkcyjne należące do tej spółki. Co oznacza, że buraki cukrowe będą przewożone transportem spedycyjnym na dalsze odległości.

Cukrownia w Strzyżowie (pow. Hrubieszowski, woj. lubelskie) jest najmniejszym zakładem produkcyjnym w Südzucker Polska S.A. Jej przerób dobowy wynosił w poprzednich kampaniach ok. 3 tys. ton buraków cukrowych na dobę. Dla porównania planowane do zamknięcia zakłady Grupy Südzucker we Francji przerabiają 18 i 12 tys. ton buraków na dobę.

Przypomnijmy, że na przestrzeni ostatnich lat firma przeprowadziła konsolidację 22 spółek cukrowniczych, co umożliwiło modernizację przedsiębiorstwa. Obecnie Südzucker Polska S.A. produkuje cukier w 5 cukrowniach: Cerekiew, Ropczyce, Strzelin, Świdnica i Strzyżów. Ta ostatnia – jak pisaliśmy wyżej – będzie w tym roku zamknięta.

Aktualizacja 15.02.2019 godz. 17:00

Otrzymaliśmy od Südzucker Polska S.A. potwierdzenie informacji o rozpoczęciu przygotowań do wygaszenia produkcji w Zakładzie Produkcyjnym Cukrownia „Strzyżów”,znajdującym się w województwie lubelskim po kampanii 2018/19.
"Krok ten podyktowany został pogarszającymi się warunkami na rynku cukru, będącymi wynikiem zniesienia limitów produkcyjnych przez UE pod koniec września 2017r. Zniesienie kwot produkcyjnych doprowadziło do chaosu na rynku i znacznego spadku cen. Z racji swojego położenia, będąc przy samej granicy kraju i w bliskim sąsiedztwie większego konkurenta, Cukrownia Strzyżów nie jest w stanie pozyskać ilości buraków pozwalających na prowadzenie dostatecznie długich, opłacalnych kampani. W konsekwencji nie ma perspektyw, by w dłuższym okresie prowadzić rentową produkcję cukru" - czytamy w komunikacie.

Fot. Südzucker Polska


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)