Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Südzucker zamyka cukrownie w Niemczech, Francji i w Polsce

15.02.2019

Drukuj

Südzucker zamyka cukrownie w Niemczech, Francji i w Polsce

Artykuł dostępny

Od dawna w branży mówiło się o tym, że w tym roku europejski gigant zamknie 5 zakładów produkcyjnych. Teraz wiadomo już o które cukrownie chodzi. Zakłady w Niemczech i we Francji będą jeszcze pracować w tym roku i zostaną zamknięte po kampanii cukrowniczej 2019/2020. Natomiast polski zakład w Strzyżowie nie zostanie już uruchomiony w tegorocznej kampanii.

r e k l a m a

Niestety, nie udało nam się dziś porozmawiać z żadną z osób z Südzucker Polska S.A. upoważnionych do udzielania mediom informacji. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że 14. lutego koncern wysłał do wszystkich współpracujących z nim związków plantatorskich komunikat, w którym poinformował, że cukrownia w Strzyżowie nie będzie przerabiać buraków cukrowych w kampanii 2019/2020. Ma to nastąpić w ramach reorganizacji mocy przerobowych Grupy Südzucker w całej Europie. Najprawdopodobniej zobowiązania tej cukrowni, wynikające z umów plantatorskich przejmą pozostałe 4 polskie zakłady produkcyjne należące do tej spółki. Co oznacza, że buraki cukrowe będą przewożone transportem spedycyjnym na dalsze odległości.

Cukrownia w Strzyżowie (pow. Hrubieszowski, woj. lubelskie) jest najmniejszym zakładem produkcyjnym w Südzucker Polska S.A. Jej przerób dobowy wynosił w poprzednich kampaniach ok. 3 tys. ton buraków cukrowych na dobę. Dla porównania planowane do zamknięcia zakłady Grupy Südzucker we Francji przerabiają 18 i 12 tys. ton buraków na dobę.

Polecany artykuł

Liczy się plon cukru z hektara

Przypomnijmy, że na przestrzeni ostatnich lat firma przeprowadziła konsolidację 22 spółek cukrowniczych, co umożliwiło modernizację przedsiębiorstwa. Obecnie Südzucker Polska S.A. produkuje cukier w 5 cukrowniach: Cerekiew, Ropczyce, Strzelin, Świdnica i Strzyżów. Ta ostatnia – jak pisaliśmy wyżej – będzie w tym roku zamknięta.

Aktualizacja 15.02.2019 godz. 17:00

Otrzymaliśmy od Südzucker Polska S.A. potwierdzenie informacji o rozpoczęciu przygotowań do wygaszenia produkcji w Zakładzie Produkcyjnym Cukrownia „Strzyżów”,znajdującym się w województwie lubelskim po kampanii 2018/19.
"Krok ten podyktowany został pogarszającymi się warunkami na rynku cukru, będącymi wynikiem zniesienia limitów produkcyjnych przez UE pod koniec września 2017r. Zniesienie kwot produkcyjnych doprowadziło do chaosu na rynku i znacznego spadku cen. Z racji swojego położenia, będąc przy samej granicy kraju i w bliskim sąsiedztwie większego konkurenta, Cukrownia Strzyżów nie jest w stanie pozyskać ilości buraków pozwalających na prowadzenie dostatecznie długich, opłacalnych kampani. W konsekwencji nie ma perspektyw, by w dłuższym okresie prowadzić rentową produkcję cukru" - czytamy w komunikacie.

Fot. Südzucker Polska

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii