Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Lubelszczyzna: Szarek komośnik jak szarańcza w burakach

Krajowa Spółka Cukrowa informuje o pladze szarka komośnika. Na wschodzie Polski, w rejonach Cukrowni Werbkowice i Cukrowni Krasnystaw już od połowy kwietnia nasilają się problemy uszkodzeń wschodzących buraków. Największe nasilenie obserwuje się na trenie gminy Dołhobyczów i Strzyżów. Potwierdzają to doniesienia od rolników także z rejonu Lublina. Zerowania może spowodować 100-proecentowe zniszczenie wschodzącej plantacji. Sprzyja temu słoneczna pogoda. Nocne spadki temperatury nie są tak groźne i nie osłabiają żerowania owada.

Tomasz Czubiński8 maja 2019, 09:06

Problem z szarkiem komośnikiem nasila się od kilku lat. Z informacji IOR w Poznaniu wynika, że nadciąga on z południowego wschodu - z rejonu Ukrainy. Jego większe nasilenie jest wynikiem ocieplenia klimatu i zmian w technologii uprawy polowej. Ponadto sprzyja mu koncentracja uprawy buraka.

Czym jest szarek komośnik?

Owad ten najchętniej żeruje w warunkach ciepłej i słonecznej pogody. Należy tutaj zaznaczyć, że wiosną szkodliwe są owady dorosłe, a nie jak w przypadku wielu innych szkodników larwy.


Dorosłe osobniki szarka komośnika schwytane w pułapkę feromonową (fot. KSC S.A.)

Budzenie ze snu zimowego rozpoczyna przy temperaturze około 10 st. C. Po opuszczeniu zimowisk przemieszcza się po glebie. Natomiast gdy jest cieplej – około 25 st. C dodatkowo aktywnie lata pokonując kilkaset metrów.

To że szarek jest tak żarłoczny na wiosnę wynika z tego, ze po zimie musi uzupełnić energię do funkcjonowania i rozrodu. Jeżeli owadów z lat poprzednich dużo nagromadziło się w miejscach zimowania to dochodzi do znacznego, czy nawet całkowitego zniszczenia plantacji. Tutaj trzeba zauważyć ze buraki w tym okresie są małe - od fazy liścieni do kilku liści. Plaga 1-2 stosunkowo dużych owadów niszczy siewki całkowicie i nie daje szansy na regenerację.

Dlatego już od chwili wschodów, a praktycznie jeszcze przed przebiciem gleby przez siewki konieczny jest monitoring plantacji. Utrudnia to jednak wygląd owada.


Osobnik szarka komośnika ma barwy maskujące i zlewa się z glebą (fot. KSC S.A.)

Choć są one dość duże (około 1,5 cm długości), to mają maskujące barwy i na glebie trudno je dostrzec. Dlatego KSC dbając o dostarczenie surowca prowadzi działania wspomagające rolników.Pułapka feromonowa
na szarka komośnika na plantacji buraka (fot. KSC S.A.)

Zdaniem KSC S.A.

– Spółka kolejny już rok prowadzi działania zmierzające do zwalczania szkodnika i opracowania skutecznych metod ochrony plantacji buraka cukrowego przed szarkiem. W ubiegłym sezonie rozpoczęto współpracę z instytucjami naukowymi w zakresie wypracowania skutecznych metod zwalczania szkodnika. Aktywnie włącza się tu również Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego. Ponadto Związek Producentów Cukru w najbliższym czasie zakończy proces ustalania programu badawczego, który będzie prowadzony wspólnie z naukowcami z Instytutu Ochrony Roślin i Uniwersytetu Wrocławskiego - powiedział Janusz Stachowiak – członek zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A. nadzorujący pion surowcowy.


W ramach takich działań służby surowcowe cukrowni Werbkowice i Krasnystaw rozmieściły na plantacjach (wcześniej na buraczyskach) pułapki feromonowe (więcej o pułapkach w artykule), w które chwytane są szkodniki. Ma to dwojakie działanie. Po pierwsze część osobników szarka zostaje odłowiona i ogranicza się jego populacja. Po drugie jest to informacja o wystąpieniu szkodnika, jego nasileniu i sygnał do zabiegu. Cukrownie umożliwiły zaopatrzenie w feromony plantatorom, którzy samodzielnie zdecydowali się ustawić  pułapki na plantacjach.

Do ochrony chemicznej plantacji buraka cukrowego przed szarkiem komośnikiem, aktualnie zarejestrowane są insektycydy: Karate Zeon 050 CS (lambda-cyhalotryna) posiada rejestrację stałą, natomiast Proteus 110 OD (tiachlopryd + deltametryna) i Cyperkill Max 500 EC (cypermetryna) uzyskały zezwolenie czasowe obowiązujące do dnia 12.07.2019 r.

tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)