Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Szarek komośnik zaatakował buraki!

Z południowo-wschodniej Polski docierają do nas sygnały, że uaktywnił się ponownie szarek komośnik. Ten żarłok potrafi doszczętnie zniszczyć wschodzące buraki cukrowe w ciągu nocy!

dr Maria Walerowska15 maja 2020, 13:00

– Najwięcej sygnałów o szkodliwej działalności szarka komośnika pochodzi na południu kraju z Lubelszczyzny z okolic Cukrowni Werbkowice, okolic Zamościa i Hrubieszowa. Tam ten szkodnik sieje spustoszenie, ale jak się okazuje nie na każdej plantacji buraka cukrowego występuje on bardzo licznie. Zapewne czynniki pogodowe – ochłodzenie i przymrozki – są czynnikiem go ograniczającym. Aczkolwiek na niektórych plantacjach wystąpił on bardzo licznie – w ciągu doby potrafiło się złapać nawet kilkadziesiąt osobników w pułapce feromonowej – donosi prof. Bereś z IOR–PIB.

Szarek komośnik pojawił się już wprawdzie wcześniej w tamtym rejonie, ale z powodu chłodów buraki wschodziły nierównomiernie i rolnicy wstrzymywali się z zabiegiem zwalczającym. Jednak po opadach deszczu i ociepleniu, buraki nadrobiły rozwój.

– Szarek kiedy jest chłodno chowa się w glebie i oczekuje na ocieplenie. Teraz to ma miejsce, co tym samym uaktywniło szarka. Są jednak także i takie plantacje, które przy poprzednim ociepleniu zostały mocno uszkodzone przez tego szkodnika, do tego stopnia, że rolnicy rozważali nawet przesianie plantacji. Pamiętajmy, że szarek komośnik jest szczególnie groźny w fazie 2–4 liści właściwych buraków  – dodaje prof. Bereś.

Pułapka feromonowa na szarka komosnika

Kiedy i czym wykonać zabieg?

Aktualnie zarejestrowane są 4 preparaty, tj. Cyperkil Max 500 EC (pyretroid), Karate Zeon 050 CS (pyretroid), Mavrik Vita 240 EW (pyretroid) i Proteus 110 OD (neonikotynoid + pyretroid). Jak widać, większość zawiera pyretroidy, co oznacza musimy zwracać uwagę na temperaturę – dla s.cz. z tej grupy optymalną temperaturą działania są zakresy poniżej 20°C powietrza. Do zwalczania należy przystąpić po jego zaobserwowaniu szkodnika na plantacji.

– Nie lekceważmy szarka komośnika. Pilnie obserwujmy codziennie plantacje, a najlepiej wykorzystać do tego celu pułapki feromonowe. Jestem pozytywnie zaskoczony, że coraz więcej rolników z nich korzysta – dodaje prof. Bereś.

Fot. Bereś, KlejdyszPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)