Trudna sytuacja na rynku cukru – UE przygotowuje wsparcie

Unia Europejska pracuje nad nowymi przepisami wsparcia finansowego dla plantatorów buraków cukrowych. Do kwotowania produkcji powrotu już nie ma, a polski rząd zabiega, aby ucywilizować sytuację na rynku, który dla rolników stał się wyjątkowo trudny.
- Jakie krajowe i międzynarodowe działania planuje ministerstwo dla zabezpieczenia krajowych producentów buraków cukrowych - zapytała resort rolnictwa posłanka Sobecka.
W odpowiedzi MRiRW przyznało, że sytuacja plantatorów po zniesieniu kwotowania produkcji przez Unię Europejską uległa pogorszeniu. Zgodnie z danymi GUS cena za buraki cukrowe w Polsce w 2017 r. w pierwszym roku bez systemu kwot, spadła o ponad 20% w stosunku do średniej ceny z lat 2014-2016.
Mniejsza konsumpcja cukru
Na ceny cukru na rynku krajowym duży wpływ ma również sytuacja popytowo-podażowa na rynku światowym, która wpływa na niski poziom cen światowych.Obecny kształt projektu przewiduje, że w przypadku Polski możliwe będzie przeznaczenie na wsparcie związane z produkcją do 10% rocznego pułapu krajowego, albo maksymalnie 12% i ile dodatkowe dwa punkty procentowe zostaną przeznaczone na wsparcie upraw roślin wysokobiałkowych. Tymczasem Polska postuluje na forum Unii Europejskiej zwiększenie dopuszczalnego odsetka koperty krajowej na wsparcie związane z produkcją co najmniej do 15% (13% + 2% na wsparcie upraw roślin wysokobiałkowych), czyli co najmniej do poziomu, który stosowany jest w obecnej perspektywie finansowej.
Grupa ds. cukru
Na wnioski Polski o podjęcie działań stabilizujących sytuację na rynku cukru Komisja Europejska powołała Grupę Wysokiego Szczebla ds. Cukru. W jej ramach Polska wnioskuje o wzmocnienie w prawodawstwie unijnym pozycji plantatoróww łańcuchu dostaw poprzez:
- wprowadzenie obligatoryjności zawierania porozumień branżowych,
- wprowadzenie możliwości negocjowania cen zakupu buraków cukrowych na poziomie porozumień branżowych,
- wprowadzenie na poziomie UE rozwiązań przeciwdziałających praktykom polegającym na nieuczciwym wykorzystywaniu przewagi kontraktowej przez jedną ze stron umowy.
- wprowadzenie skutecznych narzędzi zarządzania rynkiem, ryzykiem klimatycznym oraz zmiennością cen, marż i przychodów. Obecne narzędzia (pomoc do prywatnego przechowywania, przepisy wspólnej organizacji rynku dotyczące braku równowagi rynkowej) nie mają zastosowania do ograniczenia spadku dochodów plantatorów buraków,
- możliwość stosowania skutecznych środków ochrony do buraków cukrowych,
- nieotwieranie kolejnych preferencji w przywozie cukru do UE (skuteczna ochrona rynku przed nadmiernym importem),
- podjęcie działań na poziomie UE mających na celu intensyfikację eksportu cukru z UE do krajów trzecich w celu zagospodarowania występującej na rynku nadwyżki,
- dalsze szczegółowe monitorowanie rynku cukru,
- przeciwdziałanie dalszej koncentracji branży w UE.
Fot. Sierszeńska