Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Trwają siewy buraków cukrowych, a na polach susza…

Przełom marca i początek kwietnia to w tym roku czas siewu buraków. Dziś większość plantacji w południowych rejonach Polski, jest już obsiana. Ci, co nie chcą ryzykować, że deszcze opóźnią wschody wyjadą w pole w drugiej połowie kwietnia. Ciepła słoneczna pogoda sprawiła jednak, że w wielu regionach prace trwają.

Bartłomiej Czekała4 kwietnia 2019, 15:06
- Uprawiam buraki cukrowe od 15 lat. W ubiegłym roku, kiedy nastąpiło zniesienie limitów produkcji zwiększyłem uprawę buraków z 3 do 20 ha. W zeszłym roku plony były słabe ponieważ dotknęła nas susza. Liczymy, że w tym roku plon będzie większy, ale na razie zapowiada się, że będzie sucho – mówi Szymon Borzyński, rolnik z Kowalowic na Opolszczyźnie.

Trudno się z nim nie zgodzić. Brakuje opadów atmosferycznych, temperatura w dzień waha się pomiędzy 16 a 20 stopni Celsjusza, a silny wiatr zabiera wilgoć z dopiero co uprawionych do siewu pól. Na polach pojawia się więc susza...

CZYTAJ TAKŻE: Szarek komośnik atakuje siewki buraka cukrowego!

– Jesteśmy już po zasiewach buraków. W tym roku były one wczesne, bo skończyliśmy zasiewy już 20 marca. Jednak przez przygruntowe przymrozki gleba była długo nienagrzana i spodziewamy się, że wschody nastąpią dopiero w najbliższych dniach – mówi Krzysztof Bochniak z Gospodarstwa Rolnego w Pągowie.

- Wiosna jest taką porą, że w ciągu kilku dni pogoda się często bardzo gwałtownie załamuje, a burak cukrowy jest jednak bardzo delikatną rośliną. Po siewach często następują deszcze i mamy do czynienia z zasklepieniem gleby. Nasiona są drogie i po rozdysponowaniu przez cukrownie ciężko je zdobyć – mówi  prezes RSP Krobusz Wojciech Kaleciński, który obawia się przesiewania plantacji.

Zobacz cały materiał filmowy!

Tekst: Bartłomiej Czekała, Mariusz Droźdż. Zdjęcia: Mariusz Drożdż
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)