Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Ochrona roślin: Uważaj na mszyce w buraku cukrowym!

Obrazek

Rolnicy z Wielkopolski informują o pojawieniu się mszyc na plantacjach buraka cukrowego. Wystąpiły one na odmianach wyrosłych z nasion niezaprawionych neonikotynoidami.

Jacek Daleszyński7 maja 2019, 10:32
Dokładnie do dziś obowiązuje derogacja dla dwóch zapraw nasiennych z neonikotynoidami przeznaczonymi dla buraka cukrowego – Cruiser SB 600 FS i Montur Forte 230 FS, które dopuszczone zostały przez ministra rolnictwa do czasowego zastosowania. Nie wszystkie jednak wysiewane przez rolników odmiany zostały nimi zaprawione. W środowisku rolniczym krąży teza, że „jeśli wysiałeś zachodnie nasiona to nie były one zaprawione”.

Mszyce tylko nalistnie

Pierwsza ze wspomnianych zapraw zarejestrowana jest przeciwko m.in. mszycom, druga nie, ale przy okazji zwalczania innych szkodników, jak np. szarka, płaszczyńca i rolnic z pewnością ograniczy populację mszyc. Rośliny wyrosłe z nasion bez zapraw owadobójczych są w tym roku atakowane m.in. przez pchełki i mszyce właśnie. Sami rolnicy przyznają, że atak tych drugich jest groźniejszy, bo bytują one na spodniej stronie liści. Zastosowany zatem nalistnie działający kontaktowo pyretroid nie będzie przeciwko nim skuteczny. Wymagany jest zatem zabieg substancją działającą systemicznie. Na dziś zarejestrowany jest dimetoat z grupy związków fosforoorganicznych, który zwalcza m.in. mszyce. Zabieg można wykonywać, kiedy zostanie przekroczony próg szkodliwości, tj. 15% zasiedlonych roślin lub 15 nieuskrzydlonych mszyc na roślinie. Na niektórych plantacjach próg ten został już przekroczony. Działać warto szybko, bo młode rośliny buraka są szczególnie wrażliwe na uszkodzenia. Już teraz widać, że zaatakowane przez mszyce rośliny zwijają liście, które mają zahamowany wzrost i są zniekształcone. Szkodniki te mogą też przenosić wirusa żółtaczki buraka i łagodnej żółtaczki buraka.

jd


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)