Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Więcej cukru w burakach dobrze wróży: jakie ceny buraków?

Obrazek

O ubiegłorocznym kryzysie wywołanym niską polaryzacją cukru w burakach, obserwowaną zwłaszcza we wschodniej Polsce, gdzie Krajowa Spółka Cukrowa SA ma dwie ze swoich siedmiu cukrowni, rolnicy raczej mogą zapomnieć. - Korzystne warunki pogodowe w ostatnim czasie sprzyjają gromadzeniu się cukru w burakach, obserwowany jest duży wzrost polaryzacji z dnia na dzień – informuje Szymon Smajdor, rzecznik prasowy KSC.

26 października 2021, 10:28

Zadowoleni są także plantatorzy. Cukrownie we wschodniej Polsce rozpoczęły kampanię dość późno: Krasnystaw 25 września, zaś Werbkowice 2 października, podczas gdy np. cukrownie Dobrzelin oraz Kluczewo wystartowały już 15 września. Pierwsze dostawy dają obiecujące wyniki.

- Wielu plantatorów informuje, że buraki mają ponad 16 proc. cukru, zdarza się, że polaryzacja przekracza 17 proc., a nawet 18 proc. To wyniki dla Werbkowic. Na szczęście udało się nam zwalczyć chwościka, który w ub. roku przyczynił się do znacznego spadku zawartości cukru w burakach, a tym samym do obniżki ich cen – mówi Grzegorz Laskowski, prezes Lubelsko-Zamojskiego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. – Przy tym zanieczyszczenie buraków jest niskie i nie przekracza na ogół 6-8 proc.

 

W tym sezonie Krajowa Spółka Cukrowa podwyższyła cenę buraków z 26,29 euro za tonę do 28 euro za tonę przy polaryzacji wynoszącej 16 proc. (a za rok obiecuje jeszcze więcej – 30 euro za tonę). Jak wyliczył prezes związku plantatorów Grzegorz Laskowski, rolnicy realnie będą dostawać za buraki: przy polaryzacji 16 proc. – ok. 127,8 zł za tonę, przy polaryzacji 16,5 proc. – ok. 133,6 zł za tonę, przy polaryzacji 17 proc. – ok. 139,4 zł za tonę, przy polaryzacji 17,5 proc. – ok. 145,16 zł za tonę, zaś przy polaryzacji 18 proc. – ok. 150,8 zł za tonę. To przy założeniu, że kurs euro wyniesie ok. 4,6 zł, tak jak dla dopłat bezpośrednich. Ubiegłoroczna kampania była dla plantatorów mniej udana, zwłaszcza za wschodzie kraju. Buraki miały mało cukru – 15 proc., 14 proc., zdarzało się, że tylko 13 proc. Wielu plantatorów miało płacone za tonę swojego surowca nawet poniżej 100 zł.

 

Na dobrym poziomie utrzymują się także plony. Jak poinformował nas 7 października rzecznik prasowy KSC Szymon Smajdor, średni plon buraków z zakończonych dostaw w Cukrowni Werbkowice wynosi 56 ton z hektara, średnia polaryzacja buraków – 16,3 proc.

Średni plon buraków z zakończonych dostaw w Cukrowni Krasnystaw wynosi ponad 57 ton z hektara, średnia polaryzacja buraków – 15,5 proc. i rośnie – na przykład średnia polaryzacja buraków dostarczonych 5 października to 16,1 proc.

 

W pozostałych rejonach średnia polaryzacja jest zróżnicowana i wynosi od 15,7 proc. w Cukrowni Dobrzelin do 17,7 proc. w Cukrowni Nakło. Obserwowany jest duży wzrost polaryzacji z dnia na dzień. Podobnie zróżnicowany jest średni plon buraków i wynosi od 54,3 tony z hektara w Cukrowni Nakło do 65,8 tony z hektara w Cukrowni Dobrzelin – wylicza Szymon Smajdor.

 

W tym roku plantacje też były zaatakowane przez szkodniki, głównie przez szarka komośnika. Wiosną ponad 6 tys. plantatorów z cukrowni Werbkowice i Krasnystaw rolników mogło skorzystać z refundacji kosztów zakupu preparatów do jego zwalczania. KSC sprzedawała je plantatorom po promocyjnej cenie 1 zł (insektycyd Cyperkil Max 500 EC oraz adiuwant BetaPlus).

Krajowa Spółka Cukrowa prognozuje, że przerobi w tym roku rekordową ilość 6,4 mln ton buraków i wyprodukuje z nich rekordową ilość cukru – 909 tys. ton.

ar


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)