StoryEditor

Wielkopolska czeka na deszcz!

Pod takim hasłem upłynęło spotkanie polowe zorganizowane 26 maja pod Racotem (woj. wielkopolskie) przez firmę Timac Agro z cyklu "Panorama Pól". Z doniesień rolników wynika, że prawie cały zachodni pas kraju cierpi na brak wody, natomiast po prawej stronie Wisły rolnicy modlą się o mniej opadów i więcej ciepła.
27.05.2015., 13:05h

Zebrani licznie rolnicy z wielu zakątków Wielkopolski, ale także przedstawiciele firmy Timac Agro podkreślali, że jeśli w najbliższym czasie nie spadnie deszcz, to raczej nie ma mowy o plonie zbóż jarych, które w wielu rejonach na zachodzie kraju wręcz zasychają, natomiast oziminy już niedługo zaczną redukować organy plonotwórcze – zboża pięterka osadki kłosowej, a rzepaki dopiero co zawiązane łuszczyny.

Bardzo dobrze natomiast w Starym Luboszu na poletkach pokazowych prezentowały się buraki cukrowe wysiane 08.04.2015 r., które skorzystały jeszcze z wczesnowiosennych opadów. Zastosowano na nich różne kombinacje nawożenia startowego produktami firmy Timac Agro, tj. Eurofertil Top 51 NPK (400 kg/ha), Eurofertil Top 35 NP (200 kg/ha), Eurofertil Top NPS 49 (250 kg/ha) oraz dwufosforan amonu (200 kg/ha). Dodatkowo na te warianty nałożono różne kombinacje nawożenia azotem przedsiewnie. Ciekawostką było wykorzystanie nowego nawozu azotowego o nazwie Sulfammo 23 NPRO (350 kg/ha), który zawiera dwie formy azotu, tj. amonową (NH4) w ilości 12% oraz amidową (NH2) w ilości 11%. Produkt ten wzbogacony jest dodatkowo w siarkę. Na poletkach z burakami w niektórych kombinacjach 23.05. podano także nawozy płynne, np. Fertiactyl Starter (3 l/ha) czy Fertileader Gold (3 l/ha).

Rzepaki ozime na poletkach w Starym Luboszu były niższe niż zazwyczaj, ale taka sytuacja jest nie tylko w tym regionie, ale wszędzie tam, gdzie nie padało – podkreślali przybyli rolnicy, ale także doradcy z Timac Agro. Nie oznacza to jednoznacznie niższych plonów, ponieważ rzepaki zawiązały sporo rozgałęzień bocznych, ale jeśli nie spadnie deszcz zaczną redukować łuszczyny, co już na pewno odbije się na plonie. Przedstawiciele firmy Timac Agro podkreślali, że bardzo ważną rolę w tworzeniu plonu rzepaku odgrywa jego rozwój jesienny. Rośliny powinny szybko wystartować i być dobrze odżywione w tym czasie. Aby polepszyć warunki na starcie wegetacji firma Timac Agro proponuje zastosowanie 20 kg/ha mikrogranulowanego nawozu PinKstart zawierającego 28% P2O5, 5% K2O, 4,5% SO3, wzbogaconego o formułę Physio+ wpływającą na pobieranie Ca i szybszy rozwój systemu korzeniowego. Natomiast do nawożenia startowego rzepaku polecano takie produkty, jak Eurofertil Top NPS49 (300 kg/ha), a dolistnego odżywiania plantacji na wiosnę nawozy płynne: Fertiactyl Starter (3 l/ha) oraz Fertileader Gold (3 l/ha).

Najbardziej skutki suszy widoczne były na pszenicy ozimej, która była niska (do tzw. kolan), zaczęła już się kłosić i widać było, że brak wody na pewno odbije się na plonie, ponieważ zawiązała około 6–7 pięterek w kłosie, które mogą zostać zredukowane przy przedłużającej się suszy.

mwal

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 13:48