StoryEditor

Wielu gości na Dniu Buraka Cukrowego w Trzciance

Już po raz kolejny plantatorzy buraków cukrowych związani z koncernem Nordzucker Polska S.A. spotkali się na dorocznym Dniu Buraka Cukrowego. Impreza odbyła się tym razem w rejonie zakładu produkcyjnego w Opalenicy, na polach demonstracyjnych należących do Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. gen. D. Chłapowskiego w Trzciance.
15.06.2016., 13:06h

Imprezę w Trzciance odwiedziło wielu gości, m. in. Krzysztof Nykiel, Prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

– Patrzymy z niepokojem w przyszłość, ponieważ w kolejnym roku będziemy działać na nowym, unijnym, wolnym rynku. Ale sądzę, że nie będzie tak źle. Polska burakami stała i mam nadzieję, że nadal tak będzie – mówi Krzysztof Nykiel.

W podobnym tonie wypowiadał się Jarosław Kamnieniarz, Prezes Zarządu Nordzucker Polska S.A. – Oczywiście wszyscy obawiamy się o to, co na rynku może się wydarzyć, ale my jako Nordzucker Polska jesteśmy do funkcjonowania na wolnym rynku. Konsekwentnie od lat realizujemy program 20-20-20 (20% plantatorów buraka cukrowego będzie produkować 20 ton cukru z 1 ha do 2020 roku – przyp. red.). I będziemy dążyć do tego, by ta wydajność z 1 ha w naszym rejonie była jeszcze większa – mówi prezes Kamieniarz.

Pogoda dopisała, więc impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem plantatorów, których zjawiło się w Trzciance ok. 1,5 tys.  Zwiedzający mogli porównać na poletkach demonstracje uprawowe, nawozowe, odmianowe oraz herbicydowe prezentowane przez kilkadziesiąt firm firm krajowych i zagranicznych. Największe zainteresowanie plantatorów wzbudziły poletka pokazujące buraki cukrowe wysiane na stanowiskach, gdzie wystąpiło nadmierne rozpylenie gleby i nadmierny opad deszczu, nadmierne ugniecenie pola, uszkodzenie buraków podczas gradobicia, zbyt płytki lub zbyt głęboki siew buraków oraz uszkodzenia herbicydowe, powstałe w wyniku przekroczenia dopuszczalnych dawek ŚOR.  Tradycyjnie organizatorzy przygotowali również odkrywkę glebową, pokazującą m. in. stopień ugniatania gleby przez koła ciągników rolniczych o różnej szerokości ogumienia.

Rolnicy odwiedzający Dzień Buraka Cukrowego w Trzciance mogli także zapoznać się z ofertą zakupu lub wykonania usług maszynami do siewu, ochrony i zbioru buraków cukrowych, prezentowaną przez firmę Lehmann Agrotechnika.  bcz

Fot. Czekała

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 17:08