Wielu gości na Dniu Buraka Cukrowego w Trzciance

Już po raz kolejny plantatorzy buraków cukrowych związani z koncernem Nordzucker Polska S.A. spotkali się na dorocznym Dniu Buraka Cukrowego. Impreza odbyła się tym razem w rejonie zakładu produkcyjnego w Opalenicy, na polach demonstracyjnych należących do Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. gen. D. Chłapowskiego w Trzciance.
Imprezę w Trzciance odwiedziło wielu gości, m. in. Krzysztof Nykiel, Prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.
– Patrzymy z niepokojem w przyszłość, ponieważ w kolejnym roku będziemy działać na nowym, unijnym, wolnym rynku. Ale sądzę, że nie będzie tak źle. Polska burakami stała i mam nadzieję, że nadal tak będzie – mówi Krzysztof Nykiel.
W podobnym tonie wypowiadał się Jarosław Kamnieniarz, Prezes Zarządu Nordzucker Polska S.A. – Oczywiście wszyscy obawiamy się o to, co na rynku może się wydarzyć, ale my jako Nordzucker Polska jesteśmy do funkcjonowania na wolnym rynku. Konsekwentnie od lat realizujemy program 20-20-20 (20% plantatorów buraka cukrowego będzie produkować 20 ton cukru z 1 ha do 2020 roku – przyp. red.). I będziemy dążyć do tego, by ta wydajność z 1 ha w naszym rejonie była jeszcze większa – mówi prezes Kamieniarz.
Pogoda dopisała, więc impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem plantatorów, których zjawiło się w Trzciance ok. 1,5 tys. Zwiedzający mogli porównać na poletkach demonstracje uprawowe, nawozowe, odmianowe oraz herbicydowe prezentowane przez kilkadziesiąt firm firm krajowych i zagranicznych. Największe zainteresowanie plantatorów wzbudziły poletka pokazujące buraki cukrowe wysiane na stanowiskach, gdzie wystąpiło nadmierne rozpylenie gleby i nadmierny opad deszczu, nadmierne ugniecenie pola, uszkodzenie buraków podczas gradobicia, zbyt płytki lub zbyt głęboki siew buraków oraz uszkodzenia herbicydowe, powstałe w wyniku przekroczenia dopuszczalnych dawek ŚOR. Tradycyjnie organizatorzy przygotowali również odkrywkę glebową, pokazującą m. in. stopień ugniatania gleby przez koła ciągników rolniczych o różnej szerokości ogumienia.
Rolnicy odwiedzający Dzień Buraka Cukrowego w Trzciance mogli także zapoznać się z ofertą zakupu lub wykonania usług maszynami do siewu, ochrony i zbioru buraków cukrowych, prezentowaną przez firmę Lehmann Agrotechnika. bcz
Fot. Czekała
Przeczytaj również

Wykaz opadów w rejonie poletek doświadczalnych.

Firma Lehmann Agrotechnika pokazała sprzęt do zbioru i doczyszczania buraków cukrowych.

Na Dniu Buraka Cukrowego nie zabrakło także stoiska top agrar Polska.

W Trzciance pojawiło się ok. 1,5 tys.plantatorów.

Sporym zainteresowaniem cieszyłą się odkrywka glebowa.

Imprezę otwozrył Prezes Zarządu Nordzucker Polska S.A. Jarosław Kamieniarz.

Wśród gości był m. in. Prezes KZPBC Krzysztof Nykiel.

Swoją ofertę zaprezentowało kilkadziesiąt firm krajowych i zagranicznych.