StoryEditor

Wkrótce naloty śmietki ćwiklanki

Ocieplenie sprzyja rozwojowi szkodników, które intensywnie mogą nalatywać na plantacje. W obecnym okresie burak cukrowy może być zagrożony przez śmietkę ćwiklankę, która zacznie składać jaja.
26.05.2014., 14:05h

Szkodliwym stadium w przypadku śmietki ćwiklanki są jej larwy. Wyjadają tkankę liścia pomiędzy dolną i górną skórką. Na liściach powstają brunatno-srebrzyste plamy, zwane minami. Szkodnik ten pojawia się na plantacjach buraka, kiedy rośliny są w fazie 2–3 par liści. Zawsze po spodniej stronie liścia składane są białe, podłużne jaja, a wylęgające się larwy wgryzają się do tkanki miękiszowej. Końcowym etapem jest usychanie i wykruszanie się uszkodzonej tkanki. Silne uszkodzenia prowadzą do zamierania młodych roślin.
Do zwalczania szkodnika można zastosować jeden z podanych insektycydów:

Preparaty zawierające pyretroidy będą zwalczać tylko obecnego na liściach szkodnika, natomiast zawierające chloropiryfos, dimetoat i tiachlopryd + deltametrynę zwalczą także larwy żerujące w liściach (substancje działające w roślinie systemicznie).
Próg ekonomicznej szkodliwości dla śmietki to 4 jaja lub miny/roślinę w fazie dwóch liści właściwych (BBCH 12), 16 jaj lub min/roślinę w fazie czterech liści właściwych (BBCH 14).
jd

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 13:26