XV Dzień Buraka Cukrowego w Trzciance
Po raz 15. plantatorzy buraków cukrowych, odstawiający swój surowiec do zakładów w Chełmży i Opalenicy, spotkali się na Dniu Buraka Cukrowego, organizowanego przez spółkę Nordzucker Polska SA.
Licznie przybyłych na poletka demonstracyjne rolników powitał prezes Zarządu Nordzucker Polska SA Jarosław Kamieniarz, który uspokajał, że zmiany na rynku cukru nie wpłyną na ograniczenie działalności koncernu.
- Przyjęliśmy jakiś czas temu plan 20-20-20, który zakłada, że w 2020 roku 20% wiodących plantatorów buraków cukrowych będzie produkować 20 ton cukru z 1 ha i jesteśmy na dobrej drodze, by ten cel zrealizować - mówił Jarosław Kamieniarz.
Dzień Buraka Cukrowego odbywa się rokrocznie, ale na terenie działania zakładu produkcyjnego w Opalenicy impreza przypada co drugi rok. W ubiegłym roku 14. edycja imprezy odbyła się na obszarze działania zakałdu produkcyjnego w Chełmży.
Rolnicy mogli zapoznać się z wynikami doświadczeń realizowanych przez inspektorów zakładu w Opalenicy na plantacji buraków należących do Zespołu Szkół Rolnicze CKU w Trzciance, które było współorganizatorem imprezy. Wspólnie z firmami chemicznymi opracowano różne warianty ochrony herbicydowej buraków cukrowych, a z firmami nawozowymi - różne warianty nawożenia plantacji.
Dodatkowo można było się zapoznać z konsekwencjami opóźnionego siewu buraków, niedoborów składników pokarmowych, czy też nieprawidłowego stosowania herbicydów.
Swoją ofertę przedstawiły rolnikom firmy związane z uprawą, ochroną, nawożeniem i zbiorem buraków cukrowych. bcz
Przeczytaj również
Przybyłych na spotkanie rolników powitał prezes Nordzucker Polska SA Jarosław Kamieniarz.
Frekwencja dopisala.
Inspektorzy z opalenickiego zakłądu opracowali kilka wariantów ochrony herbicydowej buraków cukrowych.
Konsekwencje ugniatania gleby pokazała odkrywka glebowa.
Doradcy KWS objaśniali, czego można się dowiedzieć z odkrywki glebowej.