Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Zakończona rekordowa kampania 2021/22 w Nordzucker Polska

Obrazek

W połowie stycznia zakończyła się rekordowa kampania cukrownicza 2021/22 spółki Nordzucker Polska S.A., w której buraki dostarczyło ponad 2700 plantatorów. Jakie parametry miał zebrany plon?

Aneta Lewandowska13 lutego 2022, 16:41

117 dni kampanii cukrowniczej

Kampania cukrownicza Nordzucker Polska S.A. wystartowała w połowie września 2021 r. i zakończyła się w połowie stycznia 2022 r., trwała więc 117 dni. W tegorocznej kampanii spółka przerobiła rekordową ilość buraków cukrowych.

Jak informuje Nordzucker Polska, za dużą ilością surowca stoją między innymi dobre warunki pogodowe w sezonie i terminowe dostawy, a także wyrównana i bezawaryjna praca zakładów przerobowych w Chełmży i Opalenicy.

– Od samego początku kampania przebiegała bezpiecznie, z zachowaniem reżimu sanitarnego w związku z panującą sytuacją pandemiczną – mówi Natalia Mioduszewska, dyrektor surowcowy – Cieszymy się, że wdrożone środki ochrony zdrowia okazały się skuteczne. Odpowiedzialne zachowanie naszych pracowników i partnerów oraz przestrzeganie wdrożonych procedur pozwoliły efektywnie realizować zadania kampanijne.

W kampanii wzięło udział ponad 2700 plantatorów buraków cukrowych.

Udany sezon dla buraka cukrowego

Miniony sezon wegetacyjny okazał się być udanym dla spółki i jej dostawców. Jak informuje Nordzucker Polska, choroby i szkodniki pojawiały się w burakach rzadziej niż w poprzednim sezonie. Nie brakowało wilgoci, dlatego plony były całkiem wysokie i wyrównane. Średni plon korzeni wyniósł ponad 63 t/ha, przy średniej zawartości cukru na poziomie powyżej 17,6%.

Jak informuje spółka, plantatorzy w większości zebrali buraki w optymalnych warunkach pogodowych, co miało duży wpływ na ograniczenie zanieczyszczenia korzeni. Odebrane na końcu kampanii buraki dzięki zabezpieczeniu włókniną nie straciły na parametrach czystości.

– W minionej kampanii surowiec charakteryzował się bardzo wysoką jakością przetwórczą. Na uzyskanie zadowalającej wielkości i jakości plonów buraka cukrowego, ostatecznie wpływ miał rozkład opadów w okresie największego zapotrzebowania na wodę w lipcu i sierpniu oraz w późniejszym okresie. Pomimo, iż tegoroczne plony buraków były zróżnicowane, m.in. uzależnione od lokalnych warunków pogodowych, można śmiało uznać sezon za udany. Szczególnie cieszy wysoka zawartość cukru w burakach – podsumowuje Natalia Mioduszewska.


al na podst. Nordzucker Polska S.A.
fot. firmowe


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)